Na Masarykově náměstí v Jindřichově Hradci se bude upravovat dláždění.

Na Masarykově náměstí v Jindřichově Hradci se bude upravovat dláždění. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Soud dal za pravdu nevidomým. Přechody u náměstí musí radnice změnit

  • 1
Ačkoliv Masarykovo náměstí v Jindřichově Hradci získalo svou nynější podobu teprve před deseti lety, brzy se bude opravovat. Soud dal za pravdu nevidomým, kteří si stěžovali na nevyhovující dláždění a vadné vodicí prvky u přechodů.

Přecházení silnice nebo čekání na autobus je pro většinu lidí naprosto banální záležitostí. Pro nevidomé v Jindřichově Hradci, kteří se pohybují v okolí Masarykova náměstí, je však užívání přechodu již 10 let adrenalinovým zážitkem.

Signální pásy, které by je měly bezpečně převést na druhou stranu silnice, jsou totiž z materiálu, který pomocí slepecké hole nebo nohy nejsou schopni odlišit od okolí, a tak se může stát, že vstoupí přímo do vozovky pod kola aut.

To by se ale již brzy mělo změnit. Soud se totiž přiklonil na stranu zrakově handicapovaných občanů v čele s Alešem Klabouchem a město musí do konce příštího roku vodicí pásy předláždit.

Zarážející na tom je především fakt, že Masarykovo náměstí bylo naposledy rekonstruováno teprve před deseti lety, tedy v době, kdy se již zcela běžně používaly klasické hmatné prvky z betonu.

„S rekonstrukcí náměstí byl problém již od samého počátku. Kromě toho, že signální pásy směřovaly z osy přechodu, takže nevidomé naváděly přímo pod kola aut do křižovatky, v přímé vodící linii stály také koše a stojany na kola,“ říká Aleš Klabouch, člen místní pobočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, který o nápravu usiluje již od samého počátku.

Alarmující je podle něj především fakt, že náměstí, tedy stavba veřejného typu, neslouží všem lidem tak, jak by měla.

Soudní verdikt nabývá letos právní moci

Většinu připomínek město již před lety přijalo, mnoho nedostatků vyřešilo, ale hlavním střetem zájmů mezi nevidomými a radnicí zůstaly signální pásy, respektive použitý materiál.

„Po domluvě s památkovým ústavem byla pro naváděcí signální pásy použita žula, aby nebyl narušen ráz náměstí, které spadá do památkově chráněné oblasti. Přechody se totiž nacházejí na její samotné hranici,“ řekl místostarosta Bohumil Komínek. Obává se nyní, jak další úpravy promění ráz historické části města.

Soudní verdikt, který dal loni v červnu za pravdu nevidomým, nabývá letos právní moci, a město tak musí neprodleně zařadit tuto investici do svého rozpočtu, nechat úpravy znovu vyprojektovat a vysoutěžit.

„Odbor dopravy vydal rozhodnutí, že k realizaci musí dojít do konce roku 2017. Odhadované výdaje na úpravu naváděcích pásů se pohybují kolem půl milionu až 800 tisíc korun,“ upřesňuje Komínek.

Podle Aleše Klaboucha by se však tyto úpravy měly kromě přechodů vztahovat také na vjezdy do dvorů a naváděcí pásy k zastávkám a rozhodně na ně nechce čekat až do konce příštího roku.

„Pan místostarosta nám slíbil, že s tím začnou hned na jaře něco dělat, takže doufám, že svému slibu dostojí. Čekat až do konce roku 2017 považuji za naprostý výsměch,“ řekl.

Podle místostarosty Komínka stížnosti z jiných stran nepřicházejí a na přechodech se dosud žádná nehoda zapříčiněná naváděcími pásy nestala. Přesto město již před osmi lety investovalo přibližně půl milionu korun na narovnání chybně položených vodicích pásů.