Pohádky doprovodil ilustracemi Ivan Straka.

Pohádky doprovodil ilustracemi Ivan Straka. | foto: Ivan Straka

Kniha pohádek prozrazuje tajemství opice na krumlovském domě

  • 0
Jak to doopravdy bylo s bílou paní? Proč se na krumlovských domech objevují psaníčka? A jak se do zámeckého příkopu dostali medvědi? Nejen na tyto otázky se děti i dospělí dozvědí odpovědi v nové knize s názvem Deset krumlovských pohádek.

Příběhy, které se možná staly, ale třeba i nestaly, napsal místní autor Libor Frýba. Ilustracemi je doprovodil krumlovský výtvarník Ivan Straka. Knihu před pár dny vydalo Vydavatelství MCU. Vše tak vzniklo na domácí půdě.

"Pohádek a různých pověstí je spousta. Jsou však často dost vážné. Já jsem chtěl, aby se u těchto pohádek děti zasmály a bavilo to i rodiče," líčí pětapadesátiletý Frýba.

Jeho styl plný vtipu a nadhledu připomíná Werichovo Fimfárum. "To vám byla taková rána, až hodiny na krumlovském kostele svatého Víta poskočily o deset minut dozadu a v Budějovické bráně se sama zabouchla vrata. Ženské na tržišti prý na malou chvilku zmlkly a to byl hotový zázrak, neboť něco takového nikdo nepamatoval," začíná Frýba hned úvodní příběh Jak kaprál Bouček letěl na Měsíc.

V každé z pohádek jsou konkrétní místa, na která se děti mohou s rodiči přijít do Krumlova podívat. "Díky nim tak více poznají své město," přemýšlí Frýba

Například v historce s názvem Jak Filip hledal nejchytřejší zvíře odhaluje autor tajemství namalované opice ve falešném okně na domě Jakuba Krčína v Široké ulici.

"Krumlovský vladař Filipa pověřil, aby šel do světa a našel pro něj nejchytřejší zvíře. Filip cestoval po celé Evropě a dostal se až do Afriky. Tam poznal opici, kterou nikdy neviděl. Spřátelil se s ní a hodně se od ní také naučil. Nemohl si ji však odvézt, tak si ji jen namaloval. Panu vladaři pak vyprávěl, jaké umí opice kejkle. Tomu se to tak líbilo, že ho pověřil, aby si to nenechal jen pro sebe a namaloval opici na Krčínův dům,“ vypráví Frýba.

V pohádce Jak se permoníci hádali o kladívko zase přibližuje historii hornictví. "V Krumlově se těžilo zlato a stříbro. Rožmberkové zbohatli hlavně na něm," dodává.

Čtenáři se také dozvědí něco o tajemstvích spojených s výrobou piva, přečtou si, jestli se vyplácí šidit zákazníky, nebo jak nabít dělo, aby vás vystřelilo až na Měsíc.

Plánují čtení v grafitovém dole

Knihu napsal Frýba prý docela rychle. "Mám období, že za půl roku neudělám nic, ale pak mě chytne múza a jede to," usmívá se.

Vznik knihy si užíval také malíř Ivan Straka. "Příběhy byly tak krásně napsané, že obrázky ze mě lezly samy. Přestože polovina mé tvorby jsou ilustrace, tak je to poprvé, co jsem doprovodil pohádky," líčí.

Kniha je k sehnání za 299 korun na webu mcumedia.cz a v knihkupectvích. Vydavatelství přidalo k pohádkám na vánoční pulty i omalovánky pro nejmenší podle stejné předlohy.

"Během ledna a února budeme pořádat celou řadu veřejných čtení pro děti a rodiče v místech, kde se odehrávají pohádky. Třeba v grafitovém dole, pivovaru nebo na zámku," dodává Martin Hák, jednatel Vydavatelství MCU.