Jakub Novotný z Českých Budějovic se pokouší vyzrát na příbramské duo Martin

Jakub Novotný z Českých Budějovic se pokouší vyzrát na příbramské duo Martin Böhm, Libor Laikep. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Českobudějovičtí volejbalisté touží zase po roce křičet: Mistři!

• 0
Téměř neotřesitelná se zdá být pozice Volejbalového klubu České Budějovice Jihostroj u sítě mužů v tuzemsku. Za poslední roky posbíral tým nejvíce úspěchů včetně titulů mistrů republiky. Ve středu od 18 hodin ve své hale vykročí do dalšího finále. Soupeřem je Dukla Liberec, věčný rival Jihočechů v nejvyšší soutěži.

Domácí mají nejvíce finančních prostředků na sezonu. Odhady ročního rozpočtu se pohybují kolem 20 milionů korun. Liberec má zhruba 12 milionů na rok. Ostrava, kterou Severočeši vyřadili v semifinále, v tomto ročníku údajně hospodaří s částkou kolem osmi milionů korun.

V táboře favorita se více než týden od poslední semifinálové výhry nad Příbramí dobře trénovalo. "Ta přestávka není tak dlouhá," míní manažer českobudějovických volejbalistů Zdeněk Scheichl.

Má dost zkušeností i jako trenér. Připomněl, že i v extralize jsou mezi zápasy týdenní přestávky. "Hráči jsou na podobný rytmus zvyklí."

A co Liberec, který hrál rozhodující sedmý souboj s Ostravou v sobotu? Mohou být jeho hráči ještě unavení? "Dukla má některé starší hráče. Jsou tam Staněk, Pešl, Řezníček. Ti mohou mít s regenerací větší problémy," připustil.

Hosté přijeli na jih Čech už v úterý a zamluvili si tréninky v hale. Jihostroj nastoupí ve středu a ve čtvrtek na přípravu v 10 hodin. O hodinu později bude trénovat Dukla. Její fanoušci se do Českých Budějovic vydají během středy. "Pavel Šimoníček pro Duklu zamluvil třicet lístků," konstatoval Scheichl. Šimoníček je ředitelem libereckého volejbalového klubu.

Jinak budou pokladny v českobudějovické sportovní hale otevřené vždy hodinu a půl před začátkem zápasu. Tedy od 16.30 hodin. "Předprodej jsme nedělali. Pár lístků si zájemci vyzvedli v kanceláři klubu," poznamenal Scheichl.

Cena vstupenek je stejná jako v sezoně. Lístek vyjde na 100 korun. Důchodci platí polovinu. "I když byla hala plná, diváci se zatím pokaždé vešli. Při nejhorším někteří stáli," doplnil Scheichl. Fanoušci by se o místo na finále bát neměli.

Že je to zážitek, to dobře vědí. Slavili šest titulů a většinou se rozhodovalo v českobudějovické hale. V rozehraném play-off vyhrál Jihostroj všech sedm zápasů. V prvním kole zdolal Brno třikrát 3:0, dvakrát doma, jednou venku.

V semifinále proti Příbrami vyhrál doma dvakrát 3:0 a také třetí zápas série v hale soupeře ovládl stejným výsledkem. Až ve čtvrtém utkání, které se hrálo minulou sobotu v Příbrami, ztratil set. Dovolil domácím vyrovnat na 1:1. Další dvě sady však vyhrál, a sérii tím ukončil.

Liberec hrál ve čtvrtfinále se Zlínem. Doma ho zdolal dvakrát 3:1 a na Moravě zvítězil 3:0. S Ostravou hrál na plný počet sedmi zápasů. Byla to série plná zvratů. Domácí prostředí rozhodovalo až ke konci.

Oba týmy v hale soupeře předtím jednou vyhrály. Nakonec měla Dukla s Ostravou poměr setů 17:14 a postoupila do finále. A boj o titul může začít.