U budějovického soudu se sešli obžalovaní Jiří Kápl (vlevo) a Jiří Masák.

U budějovického soudu se sešli obžalovaní Jiří Kápl (vlevo) a Jiří Masák. | foto: Antonín Pelíšek, 5plus2.cz

Před soudem stojí manažeři pozemních staveb. Spis má 25 tisíc stran

  • 1
Stavba bytových domů v Praze je srazila do propasti. Před budějovickým krajským soudem se zodpovídají z podvodů dva jednatelé bývalých Českobudějovických pozemních staveb.

Kauza je výjimečná rozsahem. Škodu ve výši 202 milionů korun vymáhá 175 firem. Jenom čtení obžaloby zabralo státní zástupkyni Marii Štěpkové dvě a půl hodiny, celý proces se potáhne měsíce. Spis má 25 tisíc stran.

Jiřímu Káplovi a Jiřímu Masákovi hrozí až deset let vězení za to, že v letech 2007 až 2008 objednávali dodávky stavebního materiálu a prací za nejméně 300 milionů korun a přitom podle obžaloby věděli, že jejich společnost se pohybuje v úpadku, takže závazky nesplní.

Oba muži podvodné jednání odmítají. Hájí se, že nikoho poškodit nechtěli a sami se stali obětí porušování pravidel v byznysu.

Největší problémy přinesla stavební firmě s dlouholetou tradicí výstavba satelitu na okraji Prahy ve Zličíně. Po rozjezdu v roce 2005, kdy měla stavět pro developera rezidenční bytové domy a vily, jí začal docházet kapitál a věřitelům zase trpělivost.

Věnoval jsem jim celou kariéru, prohlásil u soudu Kápl

„Stát před soudem kvůli Českobudějovickým pozemním stavbám je pro mě zvlášť bolestivé. Věnoval jsem jim celou kariéru a vystřídal ve firmě všechny pozice. Od mistra až po výrobního ředitele,“ prohlásil na úvod 56letý Jiří Kápl.

V obsáhlé výpovědi tvrdil, že je po roce 2005, když se s Masákem stali jedinými jednateli a společníky, zaskočila krize a špatná platební morálka subdodavatelů. Navíc je poškodila banka, když jim zkrátila provozní úvěry.

„Výstavba bytů je vždy riziková. Dodavatelé mění smlouvy, odběratelé zase platí s až čtyřměsíční splatností. Ocitli jsme se v druhotné platební neschopnosti. Chtěli jsme se proto víc věnovat jiným zakázkám. Když nás věřitelé navrhli na insolvenci, už jsme jich měli hodně,“ popisoval Kápl pád firmy, která byla jihočeským lídrem ve stavebnictví.

Jinak vidí spolupráci dodavatelé. Jedním z předvolaných je i majitel budějovické firmy Interiér Servis Robert Niedl. „Zrovna jsme začínali podnikat. Dodali jsme pozemním stavbám bytové dveře za skoro dva miliony korun. Když za ně nezaplatili, museli jsme si vzít úvěr,“ uvedl.

Bývalé Českobudějovické pozemní stavby se v minulosti těšily zájmu politiků a dostávaly lukrativní zakázky. Například stavbu budějovického zimního stadionu, rekonstrukci Lannovy třídy nebo vybudování satelitu u Dolního Třebonína.

Sponzorovaly jihočeský hokej i fotbal. Od města získaly Mariánská kasárna, kde chtěly stavět parkovací dům. Za minulého režimu se dokonce podílely na rekonstrukci Národního divadla.

Hvězda pozemních staveb pohasla před deseti lety, kdy většinu movitého majetku firmy zabraly jako zástavu za úvěry banky. Po krizi prošly restrukturalizací. Propustily třetinu ze čtyř stovek zaměstnanců a přejmenovaly se na CBPS.

Na rozdíl od Kápla, který přešel v roce 2008 i s podílem do konkurenční akciovky OHL ŽS, kde dělá ředitele stavební divize, druhý z obžalovaných, 45letý Jiří Masák, v CBPS zůstal.