Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy Národního parku a CHKO

Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy Národního parku a CHKO Šumava, ukazuje unikátní kalamář, který našli dělníci při rekonstrukci Schwarzenberského kanálu. | foto: Pavel Pechoušek, Správa NP a CHKO Šumava

Při opravě Schwarzenberského kanálu našli dělníci i unikátní kalamář

  • 3
Při opravě více než tříkilometrového úseku Schwarzenberského plavebního kanálu u Nové Pece na Prachaticku našli dělníci desítky půllitrů i zvláštní kalamář. Podle odborníků jde o pozůstatky bývalé sklárny, která nedaleko kanálu stála.

Při opravě kanálu dělají na místě průzkum památkáři. "Nalezlo se při něm velké množství skla. V blízkosti Schwarzenberského kanálu stála totiž sklárna Sonnenwald a lidé ze zdejší zaniklé osady Zadní Zvonková tu pracovali. Tam, kde kdysi stála hospoda, proto byly v kanále desítky rozbitých půllitrů," popisoval Hynek Hladík, plavební ředitel Schwarzenberského kanálu a správce toků Lesů České republiky.

Dělníci tu našli i lahvičku na inkoust, která používala od 30. let minulého století. Kalamář se nahnul tak, aby určité množství inkoustu nateklo do malé kapsy, do které se potom ponořilo pero. Tím se zabránilo, aby se neponořilo příliš hluboko. Láhev byla patentována v roce 1927 v americkém Seattlu.

Oprava Schwarzenberského kanálu probíhá od dubna a má být hotová na podzim. Od příštího roku se tady budou pořádat ukázky plavení dřeva.

"Rekonstrukcí prochází nejzanedbanější úsek kanálu o délce 3,2 kilometru mezi potokem Pestřice a Medvědím potokem. Je to úsek, o který se od první světové války nikdo nestaral. Kanál byl prorostlý kořeny stromů a keřů," popsal Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy Národního parku a CHKO Šumava.

V rámci prací bylo nutné porazit 238 stromů, jejichž kořeny kanál doslova rozvrtaly. Opravy vyjdou na zhruba 6,5 milionů korun, z 85 procent je pokryje grant Evropské unie.

Místo nálezu unikátního kalamáře.

Místo nálezu unikátního kalamáře.