Veřejné projednávání plánovaného centra pro Romy v Písku. Na snímku diskutuje Oldřich Veselý.

Veřejné projednávání plánovaného centra pro Romy v Písku. Na snímku diskutuje Oldřich Veselý. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Při projednávání centra pro Romy zněly v Písku ostré nadávky i hvízdání

  • 39
V téměř hospodskou hádku se zvrhlo včerejší veřejné projednávání komunitního a nízkoprahového centra pro Romy, které má vzniknout na sídlišti Portyč v Písku. Divadlem Fráni Šrámka, kde se jednání uskutečnilo, zněly ostré slovní výpady, nadávky i hvízdání a osočování Romů.

Emotivní vypjatá debata se dala čekat. Proti stavbě komunitního a nízkoprahového centra pro Romy se v Písku zvedla vlna odporu. Místní tvrdí, že takové protesty nepamatují snad deset let.

Protesty v Písku

V polovině ledna zveřejnila písecká radnice, že do dvou let by chtěla postavit komunitní a nízkoprahové centrum pro mladé Romy na sídlišti Portyč. Stálo by 20 milionů korun. Ve městě se proti záměru okamžitě zvedla vlna odporu. Petici proti stavbě podepsalo na tři tisíce lidí. Na veřejné projednávání přišel včera rekordní počet lidí. .

Také proto včera do divadla zamířily stovky lidí. Radnice na jednání zajistila i ochranku, protože se obávala, že by mohlo dojít ke střetu mezi odpůrci centra a Romy. Zástupci druhé skupiny nakonec nedorazili, přesto bylo v sále rušno. Ochranka nezasahovala, zato organizátoři museli otevřít pro návštěvníky i balkony.

Napětí bylo znát hned na začátku jednání, kdy manažerka projektu Helena Kosová představovala návrh centra a způsob jeho financování. Po chvíli odborného výkladu  jeden člověk v hledišti zakřičel: "Nás tyhle kecy vůbec nezajímají! My chceme řešit, jestli se to centrum bude stavět, nebo ne!" Jeho výstup si vysloužil potlesk ostatních v sále.

Zástupci města a občanského sdružení Naděje, které je předkladatelem projektu, proto úvodní řeč urychlili, aby uklidnili publikum. "Centrum je potřeba. Ti lidé ukončí základní školu a skončí na sociálních dávkách. Nemají prakticky žádné uplatnění na trhu práce. To pak vede ke kriminalitě," vysvětlovala manažerka projektu.

Během jednání opakovaně zaznělo, že o výstavbě není vůbec rozhodnuto. Diskuse se ale ubírala spíš směrem k problematice zneužívání sociálních dávek a romské otázky vůbec.
Starosta Ondřej Veselý argumentoval, že veškeré prostředky – 20 milionů korun – pro vybudování centra půjdou z dotací.

O tom, zda komunitní a nízkoprahové centrum nakonec vznikne, rozhodnou zastupitelé města zřejmě v dubnu.