Stavební firmy pracující na odbahnění rybníka Jordán v Táboře začaly v těchto dnech budovat hráz, kterou rozdělí jeho plochu na dvě části.

Stavební firmy pracující na odbahnění rybníka Jordán v Táboře začaly v těchto dnech budovat hráz, kterou rozdělí jeho plochu na dvě části. | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Při stavbě hráze na rybníku Jordán našli dvacet kilo válečné munice

  • 2
Při práci na odbahnění táborského rybníku Jordán, který začíná rozdělovat na dvě části hráz, museli pyrotechnici v pondělí vyzvednout ze dna 20 kilogramů munice z druhé světové války. Policisté důrazně varují, aby se lidé nádrži vyhýbali. S tím, jak v ní ubývá vody, počítají, že podobných nálezů bude přibývat.

Krizový plán pro případ, že by na dně ležela nebezpečná munice, kterou nelze odstranit, počítá s evakuací až deseti tisíc lidí. Běžný pracovní plán počítá s tím, že nánosy bahna zmizí postupně z jedné a pak druhé části přehrazené nádrže tak, aby vždy v jedné nevypuštěné polovině našly útočiště ryby.

V souvislosti se zvýšením bezpečnostního rizika táborští policisté a městští strážníci zvýší dohled nad prostorem, a to i v noci. "Důrazně vyzýváme občany, aby v zájmu své vlastní bezpečnosti do prostoru rybníku Jordán nevstupovali. V případě jakéhokoliv podezření na objevení se vojenské munice k této v žádném případě nepřistupovali, nemanipulovali s ní a okamžitě o nálezu informovali policisty linkou tísňového volání číslo 158," apeluje mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek. Jak upřesnil, v pondělí pyrotechnici likvidovali například dvě nádrže TNT vážící dohromady dva kilogramy.

Při práci na odbahnění rybníku Jordán v Táboře museli pyrotechnici vyzvednout v pondělí ze dna dvacet kilogramů munice z druhé světové války. Foto: PČR

Podobných nálezů už bylo víc. Před týdnem policejní pyrotechnici vyjížděli k Jordánu vyzvednout britský dělostřelecký náboj. "Vypadalo to jako střela s vrtulkou vzadu. Byla v bahně," popsal nález jeden z dělníků.

Odbahnění provází obavy, zda se na dně neobjeví nevybuchlé letecké pumy, o kterých hovoří například Pamětní kniha města Tábora nebo policejní zpráva o bombardování města. Táborské vlakové nádraží bombardovali spojenečtí letci v dubnu 1945. Kvůli tomuto riziku se město připravuje na evakuaci, která by se v krajním případě, kdy by museli pyrotechnici pumy zneškodnit na místě, týkala až deseti tisíc lidí, tedy třetiny obyvatel.

Díky hrázi přežijí ryby

Nynější stavbou hráze pokračuje odbahnění Jordánu za 460 milionů korun. Nánosy zmizí postupně z jedné a pak druhé části přehrazené nádrže tak, aby vždy v jedné nevypuštěné polovině našly útočiště ryby. 

Právě přehrazením na dvě poloviny zmizí z první části voda, a budou tak moci začít samotné práce na vytěžení bahna. "Dělníci do vody zatloukají železné stěny, takzvané larzeny, mezi ně pak naváží zeminu a vytváří hráz,“ popsal manažer projektu a vedoucí odboru investic města Karel Hotový.

Bahna je na dně Jordánu zhruba 250 tisíc kubíků. Radnice jej chce vozit do pískovny u Plané nad Lužnicí. Zatím však čeká na definitivní verdikt krajského úřadu, zda tam bahno obsahující třeba i arsen může ukládat. Místní obyvatelé s tím nesouhlasí a proti ukládání sedimentu už dva roky protestují.

,