Primátor Budějovic Juraj Thoma čelí od září 2012 obvinění ze zneužití pravomoci

Primátor Budějovic Juraj Thoma čelí od září 2012 obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě veřejného majetku. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„Hledejte štěnice!“ Firma pročesala v roce 2007 budějovickou radnici

  • 1
Budějovická radnice se v roce 2007 obávala, že v kanceláři Juraje Thomy je nahrávací zařízení, zjistila MF DNES. Firma však nic nenašla. O čtyři roky později si primátora v jeho pracovně někdo nahrál. Thoma podal trestní oznámení na policii.

Juraj Thoma byl ve středu překvapený, že jej v jeho pracovně může někdo nahrávat. MF DNES zjistila, že vedení Budějovic si už v roce 2007 nechalo prověřit, zda v pracovnách nejsou štěnice a politici nejsou odposloucháváni. Firma kontrolovala kancelář primátora Thomy, celé přízemí radnice, sekretariát a místnosti, kde dnes sedí Ivana Popelová a Kamil Calta.

Tehdy se žádná zařízení nenašla. Nahrávka, která se ve středu objevila na veřejnosti, pochází velmi pravděpodobně z června 2011. Je na ní rozhovor Thomy s radním Jiřím Šestákem, kolegou z hnutí Občané pro Budějovice (HOPB). Ze záznamu vyplývá, že se firma Bit Servis mohla podílet na kampani HOPB do komunálních voleb v roce 2010. A právě kvůli podepsání dodatku smlouvy s Bit Servisem ze stejného roku je Thoma stíhán za dva trestné činy.

Ale zpět do roku 2007. Pražská firma Ekosa přijela na magistrát a její pracovníci začali procházet jednu kancelář za druhou. "V době kontroly jsem na magistrátu nebyl, nicméně, prohlíželi veškeré kanceláře. Nevím, kdo s tím nápadem přišel," řekl ve čtvrtek Thoma.

Na objednávce služeb od Ekosy je podepsaná Dana Matějková, vedoucí kanceláře primátora. Ta si kontrolu hned vybavila. Byla to podle ní jednorázová akce, která se od té doby už neopakovala. "Sama nemohu rozhodnout, že takovou zakázku zadám, takže to bylo po domluvě s vedením města, například na poradě. Nicméně, za dvanáct let, co na magistrátu pracuji, si nepamatuji, že by se akce opakovala," popsala Matějková.

Obvinění primátora

Primátor Budějovic Juraj Thoma čelí od září 2012 obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a ­porušení povinnosti při správě veřejného majetku. Podle policie tak v roce 2010 učinil podpisem smlouvy se společností Bit Servis. Ta pro magistrát zajišťuje počítačový a IT servis. Podle vyšetřování měla být smlouva pro město nevýhodná a primátor překročil své pravomoce tím, že dodatek podepsal bez vědomí radních. To však Thoma popírá.

Ve středu server Novinky.cz zveřejnil nahrávku z primátorovy pracovny, na které mluví Thoma s ­Jiřím Šestákem, kolegou z hnutí Občané pro Budějovice. Rozhovor má dokládat, že Thoma mohl jednat zištně. V záznamu se hovoří o tom, že Bit Servis spolupracoval s ­HOPB na volební kampani.

Ředitel firmy Ekosa si na průzkum magistrátu okamžitě vzpomněl, ačkoliv úřady či radnice prý prohlížejí poměrně často. "Výsledek byl negativní. Kontrola se dělala jak přístroji detekujícími odposlouchávací zařízení, tak i vizuálně," okomentoval Ján Šaban.

Jedna z klíčových otázek přesto zůstává nezodpovězena: Kdo a jak nahrál v primátorově kanceláři rozhovor Thomy s radním a dnes i senátorem Jiřím Šestákem? Thoma se domnívá, že záznam mohl uniknout od policie. Sám si však nemůže vzpomenout, na jakém jednání se o možném propojení soukromé firmy Bit Servis a financování kampaně jeho sdružení rozpovídal. A rozpomenout se na inkriminované jednání nemůže ani nikdo z jeho stranických kolegů. Policie však striktně odmítá, že by vůbec nahrávku kdy pořídila.

HOPB podalo trestní oznámení na policii

Přesto HOPB ve čtvrtek podalo trestní oznámení na policisty. Některého z nich viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a z úniku informací a zároveň žádají přezkoumání pravosti a legálnosti nahrávky. "Policie nikdy neposkytla novinářům žádné materiály z vyšetřovaného případu, vyšetřování primátora nadále pokračuje," komentoval krajský mluvčí policistů Jiří Matzner.

Dále jsou ve hře dvě možnosti: buď do Thomovy kanceláře někdo namontoval odposlouchávací zařízení, nebo si jej přinesl na některé z jednání. Dnes se do 20 tisíc korun dají pořídit tak důmyslné technologie, že nejsou vůbec postřehnutelné. Vypadají například jako klíč od auta. Dají se nalepit i pod stůl.

Ačkoliv členové HOPB nechtějí ani slyšet, že by nahrávku pořídil některý z nich při jednání, tuto verzi nejde rozhodně vyloučit. Byla by to totiž nejsnazší varianta. Někdo z účastníků jednání mohl mít třeba zapnutý diktafon v kapse.