Martin Kryštof chyběl kvůli příušnicím volejbalistům Jihostroje ve dvou...

Martin Kryštof chyběl kvůli příušnicím volejbalistům Jihostroje ve dvou zápasech semifinálové série proti Brnu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Loni s příušnicemi marodilo 10 Jihočechů. Letos už je dostalo 688 lidí

  • 2
Epidemie příušnic zasáhla Jihočeský kraj v rozsahu, který je podle hygieniků výjimečný. Onemocnění virového původu přinesla plesová sezona z Vysočiny. Marodili vrcholoví sportovci i tanečních z divadla. Během května by měla nemoc ustoupit.

Nezaměnitelné aroma dezinfekce, otevřená okna a poloprázdné lavice. Tak vypadá v těchto dnech nejedna škola v Českých Budějovicích. Důvodem je epidemie příušnic, která se od začátku roku žene Jihočeským krajem a zanechává za sebou stovky nemocných.

Ke konci dubna evidovali hygienici 688 případů tohoto onemocnění, zatímco za celý loňský rok jich bylo jen deset. Nemoc zasáhla nejvíc věkovou skupinu od 15 do 24 let a více než polovina nahlášených případů byla z Českobudějovicka.

Například na Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické v Českých Budějovicích onemocnělo příušnicemi celkem třicet dětí. „Původně je měli studenti vyšších ročníků, teď jsme zaznamenali případy i mezi prváky. Konzultovali jsme situaci s hygienou, dezinfikujeme lavice, hodně větráme, doporučujeme dětem, aby nepily ze stejné lahve, a podobně. Snažíme se také v rámci možností nestřídat moc učebny. Zatím jsme měli štěstí, všichni maturanti šli ke zkouškám,“ popsal situaci ředitel školy Čestmír Tschauder.

Nemocní v kraji

České Budějovice 359
Český Krumlov 117
Prachatice 94
Jindřichův Hradec 55
Tábor 30
Písek 22
Strakonice 11

Co jsou příušnice?
Příušnice jsou nemocí virového původu. Typickými příznaky jsou horečka a bolestivý jednostranný nebo oboustranný otok příušní žlázy. Obvykle končí úplným uzdravením. Komplikace mohou nastat hlavně u dospělých, a to zánět varlat, mozkových blan nebo výjimečně slinivky.

S příušnicemi bojují i další školy v kraji. Na střední škole COP v Sezimově Ústí teď dostali studenti jedné třídy kvůli nemoci do konce týdne volno. „Máme šest nemocných studentů v jedné třídě, která je sportovně zaměřená, takže původ je zřejmě někde tam. Dali jsme jim volno, abychom zabránili šíření nemoci. Dostali domácí úkoly,“ potvrdil ředitel František Kamlach.

A to není zdaleka všechno. Už dříve měli problémy s příušnicemi českobudějovičtí fotbalisté, hokejisté i volejbalisté. Nemoc teď zasáhla také Jihočeské divadlo. To muselo v dubnu zrušit jedno baletní představení. Podle vedoucí obchodního oddělení Věry Ernstové onemocněli čtyři ze šestnácti členů baletního souboru.

Ačkoliv se nemoc šíří hlavně ve větších kolektivech, není výjimkou, že se příušnicemi nakazí postupně celá rodina. „Za poslední měsíc měl příušnice nejprve manžel, potom jsem je chytila i já a jako poslední v rodině nejmladší syn, který ještě nebyl očkovaný. U každého měly jiný průběh. Nejlépe je snášel rok a půl starý syn,“ popsala situaci v rodině i jednatřicetiletá Jana Šperňáková z Českobudějovicka.

Hygienici předpokládají, že útlum šíření by měl nastat už tento měsíc. „Ze zkušenosti z minulých let víme, že se vyskytovaly nejvíce v zimních a jarních měsících a v květnu docházelo k ukončení. Je to stejné jako u chřipkových onemocnění, i příušnice se šíří vzdušnou cestou,“ podotkla krajská epidemioložka Jitka Luňáčková.

Nemoc podle ní přišla do jižních Čech spolu s plesovou sezonou ze sousední Vysočiny. „Prvních maturitních plesů, které se konaly na přelomu roku, se účastnili lidé z jiných krajů. A na sousední Vysočině probíhala epidemie příušnic už od října. Tak došlo k prvnímu kontaktu a jejich dalšímu rozšíření,“ vysvětlila Luňáčková.

Její slova potvrdila i Radka Štěpánková z hygienické stanice v Jihlavě. „Na Pelhřimovsku jsme zaznamenali od loňského podzimu do února více než 150 případů. Teď už je to také na ústupu, letos je 32 nových,“ informovala.

Příušnicemi se mohou nakazit i lidé, kteří byli v dětství očkováni, ale už po čase nepodstoupili druhé očkování. Právě to je podle hygieniků nezbytnou součástí.

„Zatím nemáme výsledky všech šetření, ale předpokládáme, že je to tím, že hladina protilátek po očkování klesla. Celoživotně chráněn je jen člověk, který už nemoc prodělal. Počkáme proto na výsledky závěru této epidemie a může dojít ke změně očkovacího kalendáře,“ uvedla Luňáčková.

Zvýšený zájem o očkování zaznamenává už teď očkovací centrum v Českých Budějovicích. „Je dobré, když se nechají přeočkovat po deseti až patnácti letech i lidé, kteří už dostali dvě dávky. Pokud už byl někdo v kontaktu s nemocným, je lepší počkat inkubační dobu, protože očkování nemoci už nezabrání ani ho nevyvolá,“ upozornila Dagmar Benešová, lékařka centra Očkování a cestovní medicíny v Budějovicích. Očkování pojišťovny nehradí. Vyjde zhruba na 600 korun.