Na prachatické střelnici je 30 střeleckých stanovišť.

Na prachatické střelnici je 30 střeleckých stanovišť. | foto: Radek Štěpánek, 5plus2.cz

Hlučná střelnice může zastavit stavební rozvoj Prachatic. Ale kam s ní?

  • 2
Střelnice na okraji Prachatic funguje od roku 1986. Hluk z ní však teď vadí. Kvůli limitům nelze v okolí stavět. Když město zařízení nepřestěhuje, začne s novým územním plánem platit stavební uzávěra.

Město chce v okolí rozparcelovat pozemky a prodat je na stavby rodinných domů. Kvůli hluku ze střelnice a hlukovým limitům v zákonech to však není možné.

Pokud se střelnice nepřestěhuje, nejen že se v okolí nebude moci stavět, ale až na dvou třetinách města bude platit stavební uzávěra. Laicky řečeno: problém stavět či rekonstruovat tak budou mít stovky lidí.

Před třemi lety začalo město řešit, zda by střelnici bylo možné přemístit, aby se odblokovala pro stavbu nová lokalita Pod Cvrčkovem. Střelci byli ochotni. Měli jediný požadavek: Najděte jiné místo.

Přesun střelnice by stál sedm milionů korun

Výsledek po třech letech jednání je tristní. Ani jedna ze tří lokalit, kterou radnice našla, není průchozí. Někde vadí obyvatelům, jinde památkářům nebo ochranářům a výhrady mají i samotní politici. A střelcům tak dochází trpělivost.

„Dnes už tři čtvrtiny členů našeho klubu říkají, ať to přestaneme řešit, když to nikam nevede. Byli jsme ochotni jít do Libínského Sedla, k Fefrovským rybníčkům za město i Starých Prachatic, ale nikde to nevyšlo a jinou vhodnou lokalitu ve městě neznáme. A jezdit někam deset kilometrů, to opravdu nebudeme,“ prohlásil Josef Amort, předseda střeleckého klubu.

Prachatice teď jsou v pasti. Chystají nový územní plán. V něm bude nově mnohem přísnější podmínka pro stavebníky, že stavby musejí splňovat hlukové limity.

„Co se týče přestaveb a rekonstrukcí už stojících nemovitostí, tak se domnívám, že běžných stavebních úprav domů se to týkat nebude, ale úprav, kdy by například v domě vznikal nový byt, už ano. Jde o podmínku krajské hygienické stanice, která vzešla z projednávání připravovaného územního plánu,“ vysvětlil Vlastimil Lukášek, odborný referent pro územní plánování prachatického stavebně-správního odboru.

O přemístění střelnice celé roky vyjednával místostarosta města Robert Zeman (Pro Prachatice). Teď otevřeně hovoří o tom, že valící se problém na město může mít nedozírné následky.

„Všechny lokality, se kterými jsme přišli, neprošly v zastupitelstvu. Jsem zvědav, až dorazí lidé, kteří vlastní pozemky, že chtějí stavět a úřady to kvůli střelnici nepovolí, jak dopadnou následné soudní spory,“ komentuje Zeman.

Poslední šancí, jak přemístění střelnice vyřešit, je tak znovu lokalita u Fefrovských rybníčků. Při prvním pokusu vadila památkářům. Radnice ji nyní navrhuje o pár set metrů dále, než byla původně plánována. Proti tomu už však protestují první lidé z nedaleké lokality Pod Lázněmi, kteří se obávají hluku. Dá se tak očekávat, že tento záměr napadnou.

Kromě toho je proti i současný starosta Martin Malý (Nezávislí). „Myslím, že nově navrhovaná lokalita v blízkosti lázní je nepřijatelná,“ podotkl Malý.
Možné je i zastřešení a odhlučnění současné střelnice.

Kdyby jen deset střeleckých stanovišť ze současných třiceti bylo „obestavěno halou“, stálo by to město minimálně jedenáct milionů korun. Přesun celé střelnice pak zhruba sedm milionů korun.