Malý jez v Českých Budějovicích.

Malý jez v Českých Budějovicích. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Bagry mohou k Malému jezu na Malši v Budějovicích přijet i za tři roky

  • 1
Stavbě protipovodňových zábran u oblíbeného Malého jezu v Českých Budějovicích dal kraj termín do konce roku 2019. Odpůrci plánují rozhodnutí napadnout. Zástupci radnice chtějí znovu posoudit opatření až do Roudného.

Je to zásadní rozhodnutí. I přes trvalý silný odpor několika tisíc obyvatel a celou řadu argumentů je stavba protipovodňových opatření v lokalitě Malý jez na řece Malši v Budějovicích stále aktuální. Krajský odbor životního prostředí totiž minulý čtvrtek prodloužil termín pro provedení stavby do konce roku 2019.

Zastupitelé sice v březnu letošního roku neschválili financování stavby a milionová dotace tak nejspíš propadne, přesto má radnice dost času na to, aby peníze našla a stavbu zahájila.

Odpůrci jsou proto ve střehu a hodlají rozhodnutí napadnout. „Mám pocit, že orgány tu akci protlačují za každou cenu. Vnímám zde porušení zákona. Investoři nemají potřebné souhlasy z hlediska ochrany přírody, a přesto dostali prodloužení. Předpokládám, že věc dáme k soudu a upozorníme i ministerstvo pro místní rozvoj, které by mohlo celou věc přezkoumat,“ reagoval Svatomír Mlčoch, jeden z odpůrců.

Každopádně úřad sice prodloužil termín pro stavbu, ale má také další podmínky, které zahájení prací znesnadňují. Kácet stromy a bagrovat u břehu Malše v Havlíčkově kolonii tak nyní nelze.

Poslední termín zahájení akce byl letos na jaře

„Stavebník si před zahájením opatří závazné stanovisko orgánu ochrany přírody k zásahu do významného krajinného prvku údolní niva řeky Malše,“ píše se mimo jiné v rozhodnutí. Další povolení pak bude nutné kvůli možnému ohrožení žluvy hajní a lejska šedého. Všechny ostatní podmínky zůstávají platné.

Původně už se mělo u Malého jezu dávno pracovat. Poslední termín zahájení akce byl letos na jaře. Z toho sešlo i kvůli tomu, že už nešlo kácet z důvodu nastupujícího vegetačního období. Protipovodňová opatření navíc ztrácela i podporu v zastupitelstvu. Loni vše ještě prošlo, letos už ne. Bod, který se týkal financování stavby za více než 17 milionů korun, získal jen 18 hlasů od 45 zastupitelů. Třeba by přitom bylo alespoň 23.

Ve výsledku to znamená, že Budějovice prozatím nedostanou od ministerstva zemědělství přislíbenou dotaci přesahující 13,5 milionu, která byla klíčová.

„Myslím, že nyní jsme ve fázi, kdy bychom se měli podívat na projekt jako celek. To znamená znovu posoudit všechny tři etapy a jejich efektivitu najednou. Ne jen část u Malého jezu, ale i dál proti proudu směrem k Roudnému. Bez systémového řešení se dál neposuneme,“ konstatoval náměstek primátora František Konečný. Celá akce je podle jeho slov také silně zpolitizovaná.

Je otázkou, nakolik by měla opatření u Malého jezu pomoci. Mnozí upozorňují, že plánovaná berma, tedy bagrování části břehu, nic neřeší a stoletá a větší voda do Havlíčkovy kolonie nateče i tak od jihu.

„Aktuální rozhodnutí je hodně čerstvé a určitě se jím budeme zabývat. Jarní rozhodnutí zastupitelů způsobilo rozruch, ale rozhodně jsme definitivně nevyhráli. V polovině září uspořádáme další mítink, tentokrát u Velkého jezu, kde veřejnost seznámíme i s dalšími etapami projektu a všemi skutečnostmi, které známe,“ upozornil Tomáš Mráz z iniciativy Zachraňme Malák.

V diskusích, které na nedávných zastupitelstvech zazněly, se například neustále mění propočty ohledně stoleté vody a různě se ohýbají čísla, což mnohé znejistělo. Podle některých výpočtů by u Maláku mohlo stačit pouhé postavení zídky bez kácení a bermy.

„Máme k dispozici nový posudek z katedry hydrauliky a hydrologie ČVUT. Ten říká, že před Q100 (hranice stoleté vody, pozn. red.) ochrání, pokud se z projektu postaví pouze navrhovaná pravobřežní ochranná zídka,“ zmínil zastupitel Pavel Burda.

Náměstek primátora Petr Holický doplnil, že nelze jednoduše měnit projekt, na který už je vydané stavební povolení. Podle dalšího zastupitele Michala Kohna je zmíněné Q100 jen statistická záležitost. Konstatoval, že s ohledem na vývoj klimatu a stále větší sucho nebudou opatření vůbec potřeba.

„Řeka si na Q100 nikdy hrát nebude. Pokud se do toho pustíme, jsou to vyhozené peníze,“ dodal Kohn.