Velká voda zaplavila v srpnu 2002 České Budějovice. Na snímku je areál SKP.

Velká voda zaplavila v srpnu 2002 České Budějovice. Na snímku je areál SKP. | foto: MAFRA

Povodeň může na Budějovice udeřit z více stran. Z Malše i Mlýnské stoky

  • 4
Na čtyřech místech v Českých Budějovicích mají vzniknout protipovodňové stavby. Tři z nich jsou zablokované kvůli protestům obyvatel. U Malše chce město nové posouzení.

Před velkou vodou z Vltavy má krajské město obranu, mobilní hráz a val u nábřeží. Na Malši však podobná ochrana 15 let po devastujících povodních chybí. Navíc se ukazuje, že slabých míst je v Budějovicích více.

Protipovodňové stavby schází také na konci Mlýnské stoky, dál je tak ohrožené Pražské sídliště. Voda se pak může také nebezpečně valit i Dobrovodským potokem.

V plánech mají Budějovičtí sice hned několik opatření, jenže většina je zablokovaná na základě protestů odpůrců staveb. MF DNES popsala stav čtyř projektů, z nich tři mají zatím stop.

1 Zásah do krásné přírody

Naposledy část obyvatel odmítla vybudování retenční nádrže v lokalitě pod Švajcemi. To je oblíbené procházkové místo svírané z jedné strany Dobrou Vodou a z druhé Srubcem.

Město už sice loni vysoutěžilo firmu, která měla zpracovat projekt. Ze stavby však nejspíš sejde. Osm obyvatel sestavilo výbor a následně sepsali petici proti tomuto záměru. Retenční nádrž by měla zadržet vodu, která by se jinak rychle valila Dobrovodským potokem do Budějovic. Jenže stavba se neobejde bez těžby dřeva a bagrování.

„Bude mít negativní dopad na významné krajinné prvky - vodní tok, nivu a les v lokalitě. Považujeme stavbu hráze a poldru na Švajcích za zbytečnou aktivitu, která povede k ničení jednoho z posledních zbytků zachovalé přírody a oblíbené vycházkové trasy,“ upozorňují petenti v čele s ekologem a botanikem Jiřím Doležalem z Dobré Vody.

S ostatními členy výboru předkládají celou řadu argumentů a zpochybňují protipovodňový efekt nádrže. Petice má prozatím 80 podpisů, z toho je celá řada lidí mimo Budějovice. Radní se dokumentem zabývali na jednání předminulé pondělí. Každopádně nechtějí projekt tlačit silou a hodlají s odpůrci jednat.

„Konstatovali jsme, že to není zase tak malé opatření a zásah tam skutečně je. Hlavně kvůli vybudování příjezdových cest k hrázi,“ zmínil náměstek primátora Petr Holický. I on vnímá, že se jedná o přírodně cenné území, a upozornil, že proti stavbě jde i negativní stanovisko odboru životního prostředí.

2 Nádrž postaví u obchvatu

Není tak vyloučeno, že se město pokusí hledat pro vybudování protipovodňového opatření jiné místo.

Nedaleko odtud určitě jedna záchytná nádrž vyroste. Je součástí objektů budoucího dálničního obchvatu a má rovněž pomoci s regulací vody směřující do Dobrovodského potoka. Tuto akci nemá na starost město, ale Ředitelství silnic a dálnic, které D3 připravuje.

3 Nové posouzení pro „Malák“

Nejsledovanější je projekt protipovodňových opatření na řece Malši v lokalitě Malý jez. Tam se ukázala velká síla obyvatel, kteří dokázali zvrátit stavbu, u které už bylo takřka definitivně rozhodnuto, že začne.

Navíc argumenty odpůrců jsou tak silné, že vedení radnice možná vrátí celou akci o několik kroků zpátky a projedná ji znovu. Část obyvatel zpochybnila pozitivní dopady a účinek zabezpečení. Nesmyslné podle nich je například bagrovat podél koryta Malše v Havlíčkově kolonii.

„Řešili jsme jen první etapu, ale je zde ještě druhá a třetí proti proudu Malše. Měli bychom to projednat jako celek. Předpokládám, že oslovíme i odborníky, kteří se zabývali protipovodňovými stavbami v Praze,“ sdělil Holický.

Toto zastupitelstvo téměř jistě bagrování u Malše neodhlasuje. „Jsme rádi, že se po tolika diskusích podařilo dospět až sem,“ uvedl Tomáš Mráz z iniciativy Zachraňme Malák.

4 Bariéry na Mlýnském stoce

U řeky Vltavy kolem Pražského sídliště ochrana je, přesto může i tato řeka zahrozit a zaplavit okolní ulice přes Mlýnskou stoku. „Není vyřešený pravý břeh stoky od soutoku s Vltavou až k Rabenštejnské věži u obchodní akademie,“ upřesnil Holický.

Protipovodňové bariéry by tam měly bránit až pětisetletou vodu. Projekt už měl územní rozhodnutí i stavební povolení. Věc se však dostala až k soudu a ten rozhodnutí zrušil.

„Stojíme tak v podstatě na začátku s projednáním a celý proces bude nutné zopakovat,“ dodal Holický. Akce podle něj přitom nemá sporné body jako třeba v případě Malého jezu.