Rejnok Jana Kaplického měl stát v bývalých čtyřdvorských kasárnách v Českých...

Rejnok Jana Kaplického měl stát v bývalých čtyřdvorských kasárnách v Českých Budějovicích. | foto: rejnok-cb.cz

Je Rejnok v Budějovicích odpískaný? Život mu zajistí jen velké kongresy

  • 6
Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích musí hostit 267 akcí ročně, jinak si nevydělá ani na provoz. Analýza projektu za 2,3 miliardy korun varuje před riziky a konkurencí. Město pro stavbu podrží pozemky ještě dva roky.

Novosvětská, nádherná symfonie Antonína Dvořáka zní budovou připomínající rejnoka či vábivé ženské křivky. České Budějovice právě otevírají palác kultury a kongresové centrum za více než dvě miliardy korun. Pro krajské město událost století. Tohle ale pravděpodobně zůstane jen myšlenkou a snem.

Stavba Koncertního a kongresového centra A. Dvořáka v areálu bývalého tankodromu ve Čtyřech Dvorech je stále více vzdálená realitě. Od představení projektu letos uběhne už devět let. Stále však zůstává jen na papíře. Investor chybí a nejistota panuje i kolem provozu.

Rizika velkolepého projektu z pera slavného architekta Jana Kaplického odhaluje i analýza společnosti KPMG. Říká, že je za jakých podmínek je centrum životaschopné. S dokumentem se seznámili budějovičtí radní, kteří měli v pondělí na programu prezentaci rejnoka. Výstupy má k dispozici i MF DNES.

„Město samozřejmě zcela jednoznačně podporuje výstavbu centra, pokud se najde investor. Nicméně, za současného stavu informací a připravenosti projektu a zejména financování máme oprávněné pochybnosti o smysluplnosti této akce,“ zmínil primátor Jiří Svoboda. Upozornil, že z analýzy například vyplynulo, že by se po pěti letech pokryly provozní náklady. Už by ale nezbývalo na umoření investice.

Na startu centrum počítá se 124 akcemi za rok, po pěti letech by jich mělo být 266. Zajímavé je, že by Rejnok nestál na koncertech, ale živit by ho měly především kongresy, konference a školení, kterých by mělo být zhruba 150 za rok.

Potenciální konkurent by byl problém

Je to sice reálné, ale zároveň hodně nejisté. Analýza zdůrazňuje: „Za nejvýznamnější riziko je považován vstup nového konkurenta na trh s obdobnou kapacitou sálů nebo napojením na ubytovací kapacity.“ A konkurence už v Budějovicích je a bude ještě větší. Třeba hotel Clarion (bývalý Gomel) na Pražské třídě má kongresový sál a ubytování v jednom. Navíc připravuje dostavbu velkého kongresového sálu pro 1 000 osob.

„Máme značnou klientelu a Budějovice jsou atraktivní. Na konference se sem sjíždějí lidé z celé republiky, ale i Německa a Rakouska. Třeba podzim už máme v podstatě plný,“ potvrdil Jan Burian, mluvčí skupiny CPI, které Clarion patří. U Rejnoka žádný hotel naplánovaný není.

Na druhé straně by mělo koncertní a kongresové centrum některé velké přednosti. Analýza silných a slabých stránek upozorňuje na špičkovou akustiku vhodnou pro nejvýznamnější mezinárodní orchestry, dále pak na mimořádnou architektonickou a estetickou hodnotu. Jisté je, že by taková stavba určitě přilákala obrovské množství turistů a Budějovice by to zapsalo na mapu významných cílů. Jenže samotný provoz by jen popularita objektu neutáhla.

„Musí ho vést manažer, který tam namixuje takové kulturní a firemní akce a obchody, aby se centrum uživilo. Podle studie, kterou jsme si nechali zpracovat od KPMG, se může centrum uživit bez dotací,“ upozornil Antonín Kazil, předseda Jihočeské společnosti přátel hudby.

Město pozemky podrží do konce příštího roku

Společnost přátel hudby má ještě čas na hledání investora i peněz. „Jsme připraveni podržet pozemky pro Rejnoka přibližně do konce roku 2018,“ doplnil náměstek primátora František Konečný, který má na starost územní rozvoj.

Je víceméně jasné, že soukromé peníze nikdo nedá. Pomoci by tedy musel zhruba z poloviny stát, dále pak Jihočeský kraj a město. Budějovice však rozhodně nemohou přispět stamiliony, ale byly by to spíše desítky milionů korun. Provozovatel také známý není. Jen projekt pro stavební povolení má stát 30 až 40 milionů korun.

„Nechtěli bychom se dočkat stavu, kdy bude Rejnok stát, ale provozovatel ho kvůli ztrátě opustí a my to budeme muset řešit,“ navázal primátor Svoboda. Jeho náměstek Petr Podhola, který byl ve vedení města i v minulém období, pak zdůraznil, že už přibližně šest let nezaznamenal ohledně projektu žádný zásadní posun a příprava stagnuje.