Průvodce po jihočeských městech si můžete stáhnout do mobilu. (Ilustrační snímek)

Průvodce po jihočeských městech si můžete stáhnout do mobilu. (Ilustrační snímek) | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Průvodce městem si stáhnete do mobilu. Doba brožur končí

  • 1
Mobilního průvodce městem si můžete do svého telefonu stáhnout v Českém Krumlově, Táboře či nově i Písku, ale i na šumavské Modravě. Aplikace jsou zdarma a uvažují o nich i další města na jihu Čech. Zdá se, že doba brožur skončila.

Z chytrého telefonu rychle vyčte informace o tom, do kolika hodin jsou otevřené památky, kde se může dobře najíst nebo kam zajít na koncert. Mobilní průvodce se stává oblíbeným pomocníkem při výletech do nových míst.
 
Když si z internetu stáhnete průvodce Českým Krumlovem, máte v mobilu pomocníka, který vás seznámí s historií města, představí vám památky, muzea a galerie. Nezapomene vás pozvat na kulturní akce a ukáže možnosti sportovních aktivit.

"Spousta lidí, co do Českého Krumlova přijíždí, má smart telefon. Nechci říct, že doba brožurek pominula, ale musíme reagovat na nové věci," prohlásila místostarostka Jitka Zikmundová. Radnici stál program zhruba 100 tisíc korun.

Turisté si mohou průvodce stáhnout zdarma ještě před příjezdem do Krumlova přes webové stránky města nebo prostřednictvím QR kódu zdarma. "Člověk ani nemusí mít internet v telefonu, průvodce podporují všechny typy mobilů," popsala Lenka Nováková z destinačního managementu. Služba funguje v Krumlově už rok a půl.

S průvodcem v mobilu si můžete projít také Tábor. "Aplikace se dá stáhnout v infocentru, záleží na typu mobilního telefonu. Odkaz je i na webových stránkách města www.taborcz.eu," uvedla Jana Farová z informačního centra.

Za program město zaplatilo přes 130 tisíc korun. Provoz zajišťuje dodavatelská firma, která také aktualizuje informace na základě městem zaslaných údajů. "Aplikaci jsme zprovoznili v červenci 2011. Od té doby si ji stáhlo 11 204 uživatelů," upřesnila vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Jana Lorencová.

Na Modravě jde i o bezpečnost turistů

Lipno nad Vltavou, obec v létě i v zimě plná turistů, o mobilním průvodci zatím neuvažuje. Šumavská Modrava má aplikaci pro iPhone od loňského jara. A před třemi týdny ji obec představila i pro operační systém android. Program usnadní orientaci v přírodě a poskytne základní informace o Modravě a Filipově Huti.

Kromě toho pomůže při záchraně lidí, kteří se v okolí ztratí nebo nemají signál a jsou v nouzi. Obci jde totiž především o bezpečnost turistů. "Chystáme vylepšení, takže aplikace by měla brzy zahrnovat celou mapu Šumavy," přiblížil David Albrecht, PR poradce starosty Modravy Antonína Schuberta. Zájemci si mohou aplikaci stáhnout zdarma na webu obce.

O mobilním průvodci městem uvažují v Jindřichově Hradci i Strakonicích. České Budějovice už mají podepsanou smlouvu s dodavatelem. "Aplikace bude součástí volnočasového portálu, který se připravuje. Stejně tak budou vybrané historické objekty ve městě označeny QR kódy s odkazem na podrobnosti o památce na volnočasovém portálu," shrnula náměstkyně primátora Ivana Popelová. Pro letošní sezonu však město s funkcí nepočítá.

Zajímavý pro radnice začíná být program InCity určený pro turisty i místní obyvatele, který vymysleli programátoři v písecké firmě Intelis. Využívají ho v Prachaticích a Písku. "V programu najdete přehled kulturních akcí a památek, dávají se tam informace i z našeho webu. Dá se tam najít ubytování, stravování a třeba sportovní aktivity," vyjmenovala Lucie Holá z píseckého infocentra. Stáhnete ji například přes web incity.cz a je zdarma. "Aplikace je závislá na připojení na internet," upřesnila.
 
Písek program nabízí teprve měsíc a na vyhodnocení si město dalo šest měsíců ostrého provozu.