PUK POD KONTROLOU. Brankář Českých Budějovic Jakub Kovář zasahuje.

PUK POD KONTROLOU. Brankář Českých Budějovic Jakub Kovář zasahuje. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

První venkovní výhru českobudějovických hokejistů jistil gólman Kovář

• 0
Hokejisté Mountfieldu České Budějovice poprvé v sezoně vyhráli venku. V 10. kole. Tabulka ještě není úplná, ale vyrovnává se. Chybí v ní dohrávky odloženého prvního kola.

Mountfield je díky dobré bilanci doma na příjemném třetím místě. Ztrácí dva body na první Plzeň i druhý Zlín. Jediný zatím dokázal vyhrát pět zápasů za tři body. Naposledy v Brně domácí s Mountfieldem prohráli 1:4. Na výsledku měl velký podíl brankář hostů Kovář, vyhlášený MF DNES nejlepším hráčem utkání.

Pochytal 26 střel. Gól mu dal pouze Holec. Například po Hubáčkově pokusu o blafák ho zachránila tyčka. "Brno mělo více šancí než my. Ale rozhodlo, že my jsme je proměnili," usoudil Jakub Kovář.

Kolik zápasů člověk odehraje za sezonu, v nichž má minimálně šest stoprocentních příležitostí, nastřelí dvě tyčky a prohraje? To byl tentokrát případ brněnského týmu. "To nevím, ale byl to extrémní zápas, který naštve," posteskl si obránce brněnské Komety Jan Švrček po porážce.

Byl to pro domácí večer záhad. Odehráli patrně nejlepší domácí duel v sezoně. Poprvé po první třetině neprohrávali. A měli převahu vyjádřenou i gólovými příležitostmi. Jenže je zahazovali. "Vyučovali jsme produktivitu," usmál se Kovář. To on zastavil domácí střelce.

První ostrý zákrok, a možná klíčový pro několik dalších chvil, měl v 15. minutě, když na něj upaloval sám Tomáš Pospíšil. Bekhendovou kličku mu skvělým rozklekem chytil. "Kdyby tuhle šanci využili nebo některé další šance ve druhé třetině, těžko bychom body honili," připustil Kovář. "Hlídal jsem si střelu na lapačku a trochu doufal, že udělá kličku. Vyšlo to."

Podobnou akci Kovář v Brně zlikvidoval i v Evropské trofeji. I tehdy Mountfield vyhrál. "Vím, že podobnou akci tady domácí pod trenérem Venerou tehdy zkoušeli. Už nám tak jednou v létě ujeli," vybavil si Kovář. "Chtěl jsem na to spoluhráče upozornit, ale zapomněl jsem. Příště na to už ale budeme připraveni."

Nejhůře mu bylo ve třetí třetině, když Kometa snížila na 1:3. V tu chvíli přišel její drtivý tlak. Už do té doby měli domácí šance. Jenže se v nich ocitli ti, kteří chladnokrevností v zakončení právě neoplývají: Jakub a Jaroslav Svobodovi, Dlouhý, Koreis. Čermák tváří v tvář Kovářovi také zrovna nemířil do volného prostoru v brance.

Další podivnost nachystala 54. minuta. Zatímco v předešlých utkáních to byl brankář domácích Sasu Hovi, kdo své spoluhráče podržel, tak tentokrát je potopil. Rozehrál puk rovnou na číhajícího protihráče. V okamžicích, kdy měl jeho kolega Kovář na druhé straně hokejové plochy obavy, aby body nakonec nezůstaly v Brně.

"Pro nás to byl moc důležitý gól. Ale chybu druhému nepřeju. Naopak zatleskám, když kolega předvede dobrý zákrok. Myslím, že máme v lize dobrou partu s gólmany," usoudil Kovář.

Od té chvíle bylo jasné, že nejlepší výkon Brna k bodům prostě nepovede. "Vletěli jsme do toho od začátku, hodně bruslili, stříleli, vyhrávali souboje," povídal Švrček. "Někdy to tak je, ale je to k naštvání. Takováhle prohra mrzí hodně, když vím, že jsme byli lepší." A doplnil: "Ty dvě tyčky nám samozřejmě nepřidaly, ale nemáme se za co stydět."