Z šestnácti klubů se při přidělování městských peněz dostalo v Táboře jen na šest. (Ilustrační snímek)

Z šestnácti klubů se při přidělování městských peněz dostalo v Táboře jen na šest. (Ilustrační snímek) | foto: LADISLAV NĚMEC, MF DNES

Radní v Táboře rozdělili peníze na sport. Podle kritiků dost podivně

  • 3
Jak rozdělit peníze na sport doporučují ve většině měst odborné komise. Táborští radní ale udělali výjimku, doporučení nerespektovali a tři miliony, které měli k dispozici, rozdělili podle svého. Způsob výběru i vysvětlení tohoto kroku vyvolává kritiku.

Radní dostali na stůl návrh sportovní komise, jak rozdělit peníze na výkonnostní sport, tedy pro kuželkáře, karatisty, tanečníky, fotbalisty či hokejisty. Radní ale odbornou komisi neposlechli a celou tabulku, kdo kolik by měl dostat, předělali. Některé kluby tak dostaly o desítky tisíc více, jiné nic. A právě to vadí opozici.

"Rada předložila návrh podle toho, kdo za kým z radních byl, a nerespektovala doporučení sportovní komise," řekl Dědič při diskusi o rozdělení peněz. V návrhu totiž bylo po milionu pro hokejisty a fotbalisty, sto tisíc pro basketbalisty, tři sta tisíc pro cykloteam a dvě stě pro triatlonisty či čtyři sta tisíc pro atlety. Nikdo jiný peníze z celkem šestnácti klubů, které žádaly, nedostal.

Potřebovali by deset milionů, mají jen tři

Obvinění, že získat peníze je o známostech, se okamžitě začal bránit místostarosta Emil Nývlt z ČSSD. Svá slova ale příliš obhájit neuměl, a už vůbec ne přesuny peněz. "Komise odvedla dobrou práci, ale subjektů a žádostí je tolik, že abychom podpořili všechny, potřebovali bychom 10 milionů a my máme tři. Ve sportovní komisi jsou lidé, které navrhly politické strany, ale samozřejmě tito členové lobbují za určité kluby," prohlásil Nývlt. Proč ale nerespektovala rada města návrh komise, nevysvětlil.

Kdo uspěl

Po milionu dostanou hokejisti a fotbalisti, sto tisíc je vyčleněno pro basketbalisty, tři sta tisíc pro cykloteam, dvě stě tisíc pro triatlonisty či čtyři sta tisíc pro atlety. Celkem žádalo o peníze 16 sportovních klubů.

Naopak naštval dalšího opozičního zastupitele Ladislava Šedivého z KSČM, který odmítl, že by kdokoliv z komise za cokoliv lobboval. "Jestliže by takto komise pracovala, pak je lepší ji nemít," kroutil hlavou nad slovy místostarosty Šedivý.

A na jeho slova navázal znovu Dědič. "Takže komise pracovala dobře, a radní její práci předělali. Pak to ve mně vyvolává pocit, že je to skutečně o tom, kdo za kým z radních byl. Kdybych se dozvěděl rozumné zdůvodnění přesunů peněz mezi kluby, pak by to otázky nevyvolávalo. Radní by měli být schopni vysvětlit, proč nám navrhují peníze přesunout. Jestliže jsem toto vysvětlení neslyšel, pak nemůžu souhlasit," dodal.

A slovní přestřelka mezi zastupiteli pokračovala. "Distancuji se naprosto od toho, že je to o tom, kdo za kým byl, to je velmi nebezpečná věc a za mnou skutečně nikdo nebyl," sdělil starosta Jiří Fišer.

Do sporu se vložili i sportovci. Zástupce florbalistů Petr Blažek, kteří se žádostí neuspěli, ale dostali již dříve 127 tisíc korun, řekl, aby město dalo šanci všem. "Rozdíl mezi velkými sporty a třeba námi je v tom, že naši chlapi za to nepobírají žádný plat, a naopak je sportování stojí peníze," uvedl Blažek. Koalice však návrh radních protlačila, a peníze tak dostalo jen šest klubů.