Majitelce kavárny Christine Gerstmaierové pomáhal s proměnou historického domu architekt Jiří Hlupý. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Rakušanka změnila ruinu v kavárnu, kde hrají kapely a vystavují malíři

  • 0
Roky byl na starý dům v Mnichské ulici v Netolicích na Prachaticku smutný pohled. O rozpadlou ruinu jen pár metrů od náměstí nikdo nejevil vážný zájem. Nakonec ji koupila Rakušanka Christine Gerstmaierová a za dva roky dům změnila k nepoznání. V přízemí otevřela kavárnu Harlequin, která navíc funguje jako prostor pro hudebníky či malíře.

K přestavbě a nápadu na otevření Harlequinu se Christine Gerstmaierová, jež má pár kilometrů za Netolicemi také statek s koňmi na Žitné, dostala trochu z nostalgie.

"Když jsem žila ve Vídni, měla jsem hodně kontaktů na malíře a další umělce. Mimo jiné jsem organizovala i několik výstav obrazů. Chtěla jsem se k tomu vrátit a také navázat na mou přítelkyni, která už bohužel nežije. Dávala mladým umělcům šanci a umožnila jim udělat své první koncerty před větším publikem," vysvětlila důvody k otevření nových prostor s galerií.

Zdi kavárny zdobí i obrazy. 22. srpna zde začne výstava studentů Jaroslava Platila.

V kavárně Harlequin dostávají prostor i umělci. Své fotografie zde vystavuje Zdeněk Přibyl.

Ještě v srpnu, konkrétně 22., tak v Harlequinu začne výstava studentů výtvarníka Jaroslava Platila nazvaná Obrazy Netolicko a na 5. září je naplánovaný večer poezie Josefa Hrubého a Jakuba Fišera. Gerstmaierová upozornila také na 150 let starý klavír z rakouské manufaktury, na který v kavárně hrává třeba Karla Kubaštová z Českých Budějovic.

Spokojeni mohou být i Netoličtí, protože se podařilo zachránit jeden z nejstarších domů v centru, který byl postaven v 17. století.

"Stropy byly propadlé, podlaha prohnilá, celkově to byl smutný pohled, proto jsem moc rád, že se ho podařilo zachránit. Doufám, že si tam nejen lidé z Netolic najdou cestu," doplnil starosta Oldřich Petrášek, který se v tomto domě narodil.