Budova VŠTE v Českých Budějovicích.

Budova VŠTE v Českých Budějovicích. | foto: VSTECBCreative Commons

Rektor budějovické techniky propouští kantory, další odcházejí sami

  • 7
Studenti Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích se obávají zhoršení kvality výuky. Z katedry stavebnictví v posledních měsících totiž odešel nebo odejde větší počet akademických pracovníků. Část jich dostala výpovědi, další odcházejí sami. Kvůli rektorovi.

Rektor Marek Vochozka obavy studentů odmítá a argumentuje, že katedra stavebnictví je personálně v lepší kondici než dosud. Studenti však pochybují, že vedení školy je schopné zajistit za odcházejí učitele adekvátní náhradu.

"Všichni učitelé, kteří v poslední době na katedře stavebnictví končí, patří mezi odbornou špičku ve svých oborech v České republice. Důvodem odchodu je podle jejich sdělení nekompetentní a diktátorské řízení naší školy rektorem, inženýrem Markem Vochozkou. S rektorem jsme už několikrát jednali, vždy bezvýsledně. Velmi se obáváme nejen o kvalitu výuky, ale i o naše další působení na této škole," napsali studenti Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) v otevřeném dopise ministru školství Daliboru Štysovi.

Z katedry stavebnictví už odešlo nebo má do konce prosince odejít šest akademických pracovníků v čele s uznávaným docentem Zdeňkem Kutnarem z Fakulty architektury ČVUT. Další výpověď zvažují.

Vyučující zavření ve škole ztratí kontakt s oborem

Kutnarovi, který byl odborným garantem výuky studijního oboru konstrukce staveb na VŠTE, vyprší výpovědní doba 31. prosince.

"Výpověď jsem podal ze solidarity s kolegy, kteří byli vedením nespravedlivě donuceni k odchodu ze školy. Rektor trvá na pevné pracovní době učitelů a nechápe, že budou-li zavřeni ve škole, v krátké době ztratí kontakt s odborným děním a škola nedosáhne met, které si klade," uvedl Kutnar.

Podle něho se stačí podívat do životopisů těchto odborníků, aby bylo zřejmé, jakou ztrátu škola utrpěla. Například inženýr František Popp patří mezi přední specialisty v oboru izolací proti radonu na jihu Čech, má firmu, která tyto problémy řeší.

"Předpokládal jsem, že převezme významný podíl této specializované výuky v magisterském programu. A záměr padá s jeho vynuceným odchodem," podotkl Kutnar.

Ačkoli jméno i kontakt na asistenta Poppa bylo ještě v pondělí večer na webových stránkách VŠTE, na konci listopadu ve škole skončil.

"Výpověď jsem dal já, nebyl mi umožněn zkrácený pracovní poměr. Škola mi nařídila čtyřicetihodinovou pracovní dobu s pevně stanovenou docházkou od úterý do pátku od 8 do 18:30. A to je pro mě nepřijatelné, protože bych nestihl podnikat," objasnil Popp, který před dvěma lety založil firmu s písemným souhlasem rektora.

"Dostali jsme prestižní cenu"

Jenže Vochozka teď tvrdí, že škola potřebuje učitele na plný úvazek. "Akreditační standardy říkají, že člověk musí mít plný úvazek na škole, kde má hlavní zaměstnání, a možná krátký úvazek jinde. Asistenti odborně nepublikovali, proto jsem vyžadoval, aby byli v práci 40 hodin týdně, a kvůli tomu jich řada dává výpověď," popsal rektor.

Nosným pilířem jsou podle Vochozky docenti a profesoři - stavební obory VŠTE konstrukce staveb i stavební management z tohoto pohledu profesně posílily.

"VŠTE je v tak dobré kondici, že jsme se v soutěži Českých 100 Nejlepších dostali mezi tři školy, které toto prestižní ocenění v pátek na Pražském hradě získaly," sdělil rektor.

Kutnar, který na ČVUT učí od roku 1965, nesouhlasí. Vysoká škola se podle něho staví na odbornících z praxe.

"Vochozka je ekonom a nevidí do technické oblasti. Jde po lidech s tituly. Jenže my potřebujeme ty, kteří dané specializace aspoň 10 let dělali, protože profesoři z jiných oborů izolace ani rekonstrukce studenty nenaučí," upozorňuje.

Proto se obrátil na akreditační komisi, aby se problémy ve škole zabývala spolu s ministerstvem.

Ministr školství Dalibor Štys potvrdil, že strukturu oborů na VŠTE zná, ale s konkrétním stavem se musí seznámit. "Situaci budeme řešit my a akreditační komise bezodkladně," řekl.