Jindřichohradecký Klokánek se od června 2011 stará o ohrožené děti. Je jediným

Jindřichohradecký Klokánek se od června 2011 stará o ohrožené děti. Je jediným na jihu Čech. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Dceru, s níž přespávali na nádraží, dostali rodiče z Klokánku zpět

  • 17
Osmiletá holčička přecházela angíny, hladověla, s rodiči spala i na nádraží. Pomohli jí v Klokánku. Úředníci však nenašli důvod pro odebrání dítěte, dnes je proto znovu s matkou a otcem.

Když pracovníci Klokánku, který pomáhá dětem v ohrožení, před více než měsícem od rodičů převzali osmiletou dívku, bylo to zřejmě na poslední chvíli.

Vyhublá a na první pohled nemocná Deniska, o kterou se matka s otcem dlouhodobě velmi špatně starali, se v náhradním domově v Jindřichově Hradci vyspala jen jednu noc.

"Ráno měla horečku 41,6 stupně. Okamžitě jsme ji vezli do nemocnice a nakonec skončila na jednotce intenzivní péče," potvrdila Emílie Popelková, vedoucí hradeckého Klokánku.

Dívka nechtěla Klokánek opustit a před rodiči se schovala

Podle lékařů dívka kvůli špatné péči přechodila několik angín. Po několika dnech se její stav zlepšil a vrátila se do Klokánku. Ve čtvrtek si ji tam rodiče přišli vyzvednout.

To by mohl být na první pohled dobrý konec. Jenže dívka zařízení nechtěla opustit a před matkou a otcem se schovala. Nakonec ji však přemluvili, když jí slíbili dort a překvapení.

Rodiče sice potvrdili, že získali bydlení v ubytovně v Českých Budějovicích, vedoucí je však přesvědčena, že dívku mnoho dobrého nečeká.

"Když jsme ji po Velikonocích přebírali, tak se odmítala s rodiči rozloučit a chtěla s námi odejít. Žila dlouho ve špatných podmínkách. Dokonce společně přespávali na nádraží či v prádelně panelového domu. Nedostávala pořádně najíst," upozornila Popelková.

Přesto však příslušný odbor sociálně právní ochrany v Českém Krumlově neshledal, že existují důvody pro odebrání dítěte. A právě v tom je podle předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové největší problém.

"Je to o tom, jak si někteří vykládají zákon. Úředníci by se měli důkladně přesvědčit, v jakých podmínkách dívka dlouhodobě žije," zdůraznila Vodičková.

"K tomu, co se děje, nemám slov. Ještě jsem žádala o vydání předběžného opatření, aby mohla zůstat Deniska u nás, ale na rozhodnutí je sedm dní. Nejhorší je, že oddělení sociálně právní ochrany dětí v Jindřichově Hradci se nehodlá vměšovat a respektuje rozhodnutí odboru z Krumlova. Dokonce k nám odmítli přijet," navázala Popelková, která si na jednání úředníků bude stěžovat.

Jaký bude další osud dívky, není jisté. Rodiče však dlouhodobě nejsou schopni zajistit dostatečné zázemí. Vedoucí odboru sociálních věcí v Hradci Zdeňka Šindelářová se k případu odmítla vyjadřovat. "Bez souhlasu rodičů nemám právo sdělovat informace," uvedla.

S rodinou už dlouhodobě nežije ani jejich starší dcera, kterou vychovává babička. MF DNES ji také oslovila, ale o citlivém problému nechtěla hovořit.