Ropucha zelená žije v otevřené krajině i zahradách, parcích, polích a v okolí...

Ropucha zelená žije v otevřené krajině i zahradách, parcích, polích a v okolí jezírek a rybníků. Na jaře vyhledává menší prohřáté nádrže či větší kaluže. | foto: MAFRA

Vzácné ropuchy u stavby silnice ohlídá odborník s přezdívkou Žabař

  • 7
Nečekaný výskyt chráněné ropuchy zelené před několika týdny zkomplikoval stavbu další etapy zanádražní silnice v Českých Budějovicích - úsek u bývalých plynáren v Suchém Vrbném. Vypadalo to, že se může zahájení prací zdržet až o několik měsíců. Nakonec se podařilo situaci vyřešit a vozovka bude.

"Ve spolupráci s Jihočeským krajem jako hlavním investorem a dodavatelem jsme se dohodli, že u samotné stavby bude také odborně vyškolený člověk, který bude o žáby pečovat. Pokud ropuchu najde tam, kde by mohla být ohrožena, tak ji přenese na vhodné místo," vysvětlila náměstkyně budějovického primátora Ivana Popelová.

Zmíněný pracovník ještě není vybraný, ale už si vysloužil přezdívku - Žabař. Na první pohled je to sice možná trochu úsměvné řešení, ale podle Popelové je zásadní, že samotná stavba není zastavena a může pokračovat.

"V současné době se ještě dělá změna projektu, protože silnice povede v místě, kde se prováděla sanace kontaminované zeminy. Právě tam se pak usadily žáby. Pro ně se musí vytvořit nové přirozené prostředí mimo silnici," dodala Popelová. Jednalo by se o tůň, v níž se žáby rozmnožují. (více čtěte zde)

Ještě letos mají začít stavby dvou úseků zanádražní komunikace, které chce kraj s městem zprovoznit do konce roku 2014. První povede z Mladého do Pětidomí a vyjde na 153 milionů bez DPH.

Druhý úsek naváže v ulici U Lávky a povede právě přes kritickou část u bývalých plynáren ke křižovatce Vrbenské a Vodní ulice, kde je už zprovozněný úsek zanádražní silnice.