S tím, jak začalo vypouštění rybníku Jordán, se opět v Táboře začalo mluvit o ceně za zakázku na jeho odbahnění.

S tím, jak začalo vypouštění rybníku Jordán, se opět v Táboře začalo mluvit o ceně za zakázku na jeho odbahnění. | foto: Ladislav Němec, MF DNES

Rozdíl sto milionů v ceně nabízené za odbahnění Jordánu budí rozruch

  • 11
Odbahnění rybníku Jordán v Táboře bude stát 466 milionů korun. Mohlo být o sto milionů levnější. Radnice ale nejlevnější nabídku nevybrala, protože cenu považovala většina členů výběrové komise za podezřele nízkou. S tím, jak ubývá vody ve vypouštěném rybníce, vyvolává nezvykle velký rozdíl mezi vybranou a nejnižší nabízenou cenou v Táboře rozruch.

"Dnes se ceny kalkulují skutečně na hranici možného, když je zájmem jen získat zakázku, aby firma nemusela propouštět," říká v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES jednatel firmy Swietelsky, která byla ve sdružení, jenž právě tuto nízkou cenu nabídlo.

Přestože na vybraném vítězi se nedá nic změnit a sdružení firem Daich, Metrostav a Zvánovec už na odbahnění pracuje, mezi lidmi kolují otázky. "Kdybych to platil ze svého, snažil bych se vybrat firmu, která bude nejlevnější a udělat smlouvu tak, aby nehrozilo riziko, že na to pak doplatím. V případě Jordánu mě chybí argumenty, proč jsme zvolili dražší nabídku, protože jen to, že jedna cena je podezřelá, mě nestačí," říká například obyvatel Tábora Hynek Jirsa.

Podpis smlouvy kritizovala Transparency internetional

Podepsání smlouvy s dražší firmou kritizovala i společnost Transparency international upozorňující na plýtvání veřejnými penězi nebo neprůhledné hospodaření. Proti podepsání smlouvy s dražší firmou byl i starosta Jiří Fišer (Tábor 2020), který si myslel, že odbahňovat Jordán měla nejlevnější firma. Shodl se tak s opozičními zastupiteli například z uskupení Jinak!

Naopak zastánci výběru opakují, že nižší cena byla podezřele nízká a odbahnění se za takové peníze udělat nedá. "Všichni samozřejmě dávali nabídku na stejné množství práce. Podle posudku profesorky z ČVUT se ale zakázka za cenu, jak nabízí Strabag, udělat nedá," sdělil před časem vedoucí odboru investic radnice Karel Hotový.

Devítičlenná výběrová komise složená především z politiků a úředníků loni vybírala vítěze už podruhé a trvalo to několik hodin. Zvažovala, zda potvrdí napoprvé vybrané sdružení, nebo přiklepne zakázku družení firem Strabag, Swietelsky a Hron, který byl původně vyřazen ze soutěže pro podezřele nízkou cenu. Protože se ale odvolal, antimonopolní úřad jej vrátil znovu do hry. Nakonec komise vybrala opět sdružení Daich, Metrostav a Zvánovec.