"Konstrukci tvoří nehořlavé ocelové sloupy a nosníky. Její celkovou stabilitu zajišťují po stranách šikmá ocelová táhla," popsal autor vybraného návrhu architekt David Grygar. | foto: Repro MAFRA

Ocelová Hýlačka neshoří, ale turisté zatím nemají na rozhlednu peníze

  • 1
Prázdné místo po dřevěné rozhledně Hýlačka v Táboře-Větrovech má zaplnit ocelová konstrukce navržená architektem Davidem Grygarem. Na stavbu za šest milionů však mají táborští turisté zatím jen polovinu peněz.

Členové táborského Klubu českých turistů chtějí novou rozhlednu začít stavět letos. Původní Hýlačka shořela na Nový rok 2012.

Místo husitské hlásky má vyrůst futuristická vzdušná stavba z oceli. Klub českých turistů se snažil vybrat takovou stavbu, aby na ni finančně dosáhl. Původní vítězný návrh betonové rozhledy měl stát 12 milionů korun, přednost proto dostala studie architekta Davida Grygara z pražského atelieru 4G, která vyjde na polovinu.

Přesto tolik peněz z vyhlášené veřejné sbírky na novou rozhlednu a z pojištění, jež klub po požáru získal, turisté dohromady nedají.

"Sbírka vynesla zhruba 550 tisíc korun. Tím, že od požáru už uběhla delší doba, už ve sbírkových kasičkách peníze tolik nepřibývají. Pojišťovna za shořelý objekt vyplatí dva miliony korun, už jsme dostali zálohu, zbytek jakmile se pustíme do stavby," řekl předseda táborských turistů Radek Přílepek.

Mobilní operátoři nepomohou

Zhruba 3,5 milionu korun tak klubu stále chybí. Věří, že část peněz získá od Jihočeského kraje, doufá v příspěvek táborské radnice i v evropské dotace. Turisté oslovili i jednotlivé mobilní operátory, zda by na nové rozhledně nechtěli mít svůj vysílač. Zatím bez výsledku.

"Přesto nyní připravujeme žádost o stavební povolení a potřebná vyjádření úřadů a dalších dotčených. Na konci ledna bychom chtěli požádat o stavební povolení. Bez něj nemůžeme jít žádat o peníze na kraj ani radnici," vysvětluje Přílepek.

Rozhledna Hýlačka byla v táborské čtvrti Větrovy postavena v roce 1920.

Památkově chráněná stavba shořela v noci na 1. ledna 2012.

Táborští radní a zastupitelé nyní vyčkávají, až turisté s požadavkem o možnou pomoc přijdou. Oficiální žádost zatím nedostali.

"Přesto už jsme na radě města odsouhlasili jako pomoc například přípravu projektu pro stavbu parkoviště za hřištěm, které je vedle Hýlačky. Bude to parkoviště i pro několik autobusů," říká místostarosta Tábora Emil Nývlt z ČSSD.

Prozatím nedokáže odhadnout, jak se radní a následně zastupitelé k možné finanční pomoci na stavbu rozhledny postaví, nicméně on sám by pro podporu nové rozhledny hlasoval.

Kdo rozhlednu zapálil, se neví

Na místě shořelé husitské hlásky vyroste rozhledna, která svým obrysem odkazuje na původní tvar.

"Konstrukci tvoří nehořlavé ocelové sloupy a nosníky. Její celkovou stabilitu zajišťují po stranách šikmá ocelová táhla. Nová budova sloužící jako zázemí Hýlačky svou dřevěnou konstrukcí odkazuje na původní materiály. Jako vzpomínka na dramatický konec původní rozhledny je na objektu použito opálené dřevo," popsal svůj návrh už při prezentaci architekt David Grygar.

Rozhledna Hýlačka byla postavena v roce 1920. Proč původní dřevěná stavba shořela, nakonec policisté ani hasiči přesně nezjistili. Jednou z verzí bylo, že ji zapálila rachejtle vystřelená o silvestrovské půlnoci.