Na radnice dnes schvalovali rozpočet města

Na radnice dnes schvalovali rozpočet města | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Chudý rok se blíží. Budějovicím rozpočet dovolí málo, musí splácet úvěry

  • 3
Zastupitelé Českých Budějovic ve čtvrtek schválili rozpočet pro příští rok. Přesahuje 1,6 miliardy korun. Na investice je v plánu nejméně peněz za posledních deset let. Město si časem bude muset půjčit.

Velké, honosné ani opuletní, natož pak mega. V Českých Budějovicích se budou v souvislosti s investicemi města příští rok skloňovat spíše slova jako důležité, neodkladné a skromné.

Zastupitelé dnes schvalují rozpočet pro rok 2015, který je hodně úsporný. Jeho výše přesahuje 1,6 miliardy korun a v tomto ohledu je srovnatelný s rokem 2007. Od té doby byly rozpočty pravidelně o 300 až 700 milionů vyšší. Jenže v roce 2015 město nebude čerpat peníze z žádného úvěru, naopak musí ve velkém půjčky splácet a doplácet i některé hodně staré.

„V oblasti financí a investic to bude kritický rok,“ shodli se Petra Šebestíková (TOP 09) a Miroslav Joch (ČSSD), tedy předsedkyně finančního výboru a bývalý první náměstek primátora, kteří na přípravě rozpočtu spolupracovali.

Rozpočet Českých Budějovic na rok 2015

Příjmy: 1,644 miliardy Kč

Výdaje: 1,608 miliardy Kč

Vybrané investice:

Zanádražní komunikace 30 mil. Kč

Projektové dokumentace (KD Slavie, Žižkova kasárna, propojka Hlinská Hraniční...) 23,5 mil. Kč

Opravy mostů a lávek 14 mil. Kč

Koridor MHD 8 mil. Kč

Výkupy pozemků pro stavbu severní spojky 7 mil. Kč

Cyklostezky 3,5 mil. Kč

Hřbitov sv. Otýlie 2 mil. Kč

Úhrada ztráty městských společností a dotace příspěvkovým organizacím:

Dopravní podnik 174,2 mil. Kč

MŠ, ZŠ, jídelny 129,6 mil. Kč

Jihočeské divadlo 85,5 mil. Kč

Jihočeské letiště ČB 15 mil. Kč

Vybrané běžné výdaje:

Likvidace a svoz komunálního odpadu 54,6 mil. Kč

Údržba komunikací 23 mil. Kč

Oslavy založení města 15 mil. Kč

Co tedy mohou obyvatelé od města očekávat? Připravené jsou například peníze na projekt Koridoru MHD. Konkrétně na úpravy Husovy třídy mezi Mariánským náměstím a Dlouhým mostem. Vozidla hromadné dopravy by tam měla získat vyhrazený jízdní pruh ve směru do centra. Na akci je vyčleněno osm milionů korun.

Připravené jsou také finance na projektové dokumentace u zásadních akcí, třeba rekonstrukce Kulturního domu Slavie či Žižkových kasáren. Minulé vedení města uvažovalo, že tam přestěhuje magistrát.

Naplánované jsou také výkupy pozemků pro budoucí stavbu Severní spojky, tedy silnice, která spojí Pražskou třídu v Nemanicích a Plzeňskou výpadovku u Globusu. Stavět by se mohla začít také cyklostezka z Rožnova na Včelnou.

Třicet milionů korun bude město investovat do stavby zanádražní komunikace, na které se podílí s Jihočeským krajem. Dostat se má i na opravu mostu v Jírovcově ulici nedaleko Nádražní ulice a pokračovat bude obnova sídliště Máj.

Ještě splácí za Dlouhý most i zimní stadion

Na investice a akce mimo běžné výdaje je podle současného zastupitele a bývalého náměstka Miroslava Jocha zhruba 180 milionů korun. Je to nejméně za posledních deset let. Důvodem je i to, že v uplynulých letech město čerpalo půjčku.

„Budeme navíc ještě splácet úvěry za stavbu Dlouhého mostu, úpravnu vody či rekonstrukci zimního stadionu. Zároveň začínáme splácet úvěr, který jsme měli na předfinancování mnoha dotačních akcí,“ vyjmenoval. Jen na splátkách tak město vynaloží 100 milionů korun. „Jde o horní hranici, na kterou jsme mohli jít. Deset let teď budeme splácet celkem přibližně 700 milionů. Už od roku 2016 však bude situace zase o poznání lepší. Pro příští rok se zkrátka seběhlo několik starých úvěrů, plus ten nový,“ vysvětlila Šebestíková.

Avšak zdůraznila, že ani v roce 2015 nemusí být situace tak kritická. Město totiž čeká na proplacení evropských dotací ve výši zhruba 200 milionů korun. Pokud se částka objeví na účtu Českých Budějovic, stav to může zásadně změnit.

„Máme připravený zásobník projektů a akcí, do kterých se pak můžeme pustit. Nechtěli jsme ale peníze zařazovat do rozpočtu, dokud nebudou na účtu,“ konstatovala předsedkyně finančního výboru. Pokud peníze dorazí, dostane se například na opravy chodníků a úpravy celých ulic či rekonstrukci tělocvičny při Základní škole O. Nedbala.

Nové vedení radnice mělo na prostudování dva dny

Je pravděpodobné, že se budou plány města v příštím roce měnit. Vždyť nové vedení radnice mělo po ustavujícím zasedání zastupitelstva na prostudování návrhu rozpočtu pouhé dva dny. Pak už ho musel magistrát vyvěsit na úřední desku a nebylo možné do něj zasahovat.

„Návrh schvalovala předchozí rada. My už jsme ho nestihli nijak pozměnit, takže je možné, že budeme v příštím roce dělat změny. Konkrétní ale zatím nebudu,“ reagoval nový primátor Jiří Svoboda (ANO).

Není vyloučeno, že si město už v příštím roce vezme další úvěr. Jeho výše by se mohla pohybovat v rozmezí od 200 do 300 milionů. Českobudějovičtí by peníze využili na předfinancování projektů pro programovací období do roku 2020.

„Bude záležet na tom, kolik peněz bude pro město připraveno. Určitě bychom ale nechtěli překročit půjčku 300 milionů korun. To je strop, abychom dokázali splácet úvěry a zároveň měli finance na investice,“ doplnila Šebestíková.