Táborský starosta Jiří Fišer

Táborský starosta Jiří Fišer | foto: Marek Podhora, MAFRA

Tábor příští rok chystá opravy školy, ulic, sídliště i bazénu

  • 0
Žádná obří investice, zato začne hodně důležitých oprav. Táborští zastupitelé schválili rozpočet na rok 2017. Mezi priority patří začátek stavby nového centra pro seniory u nemocnice či oprava haly u stadionu Míru.

Táborští zastupitelé naplánovali rozpočet s drobným přebytkem. „Celkové příjmy jsou navrhovány ve výši 745,791 milionu korun, celkové výdaje 745,228 milionu. To znamená, že rozdíl je plus 563 tisíc korun,“ uvedla místostarostka Kateřina Bláhová (Tábor 2020).

Proti roku 2016 bude město více investovat, v této kapitole je zhruba 120 milionů korun. To je o 50 milionů více než letos.

„Máme naplánovanou investici necelých 13 milionů do veřejných prostor na sídlišti Nad Lužnicí. Opravíme i Základní školu Husova. Zde se bude dělat kompletní zateplení - fasáda, střecha,“ popsal táborský starosta Jiří Fišer (Tábor 2020). Husova škola vyjde celkem na 40 milionů, protože město použije i peníze ze svých rezerv.

A díky nim začne v příštím roce i řadu významných akcí, které jsou prioritou vedení města. Například by měla začít stavba nového centra pro seniory u nemocnice. V příštím roce by na ni mělo padnout 30 milionů korun. „Budou to patrně jen demolice a projektová příprava. Zbytek bude v dalších letech, může se to posunout i do roku 2019, počítáme s náklady okolo 150 milionů,“ doplnil Fišer.

Budějovickou ulici čekají změny

Deset milionů z rezerv dá město do přípravy sítí v nové průmyslové zóně. Pak by město mělo plochu již nabízet případným investorům.

„Ve fondu rozvoje rezerv je asi 40 milionů na sportovní halu u stadionu Míru. Cílem je, aby se tam vešly i další sporty. Svojí funkcí a možností využití má nahradit dostavbu víceúčelové haly v Kvapilově ulici, kam stejně budeme muset něco nainvestovat. Prioritou je ale hala u stadionu Míru, protože ta rekonstrukci potřebuje nyní víc. Je na hranici životnosti,“ poukázal Fišer. V příštím roce Tábor také začne s úpravami plaveckého stadionu, investice by v příštím a přespříštím roce měla vyjít na 55 milionů.

Zásadní bude i oprava Budějovické ulice. Ta je páteřní komunikací, ale je v majetku kraje. I tam se příští rok bude chystat projekt a vybírat vhodná varianta – kolik přibude zeleně a parkovacích míst.

„Příští rok se musí dotáhnout projektová dokumentace a jednání s krajem. První etapa opravy by mohla začít na konci příštího roku, nebo pak až na začátku 2018,“ řekl starosta.

Spor o parkování ve Světlogorské

Město dá také v příštím roce 40 milionů korun do oprav bytového fondu. To kritizoval František Dědič z ODS, podle kterého je to málo.

„Údržba bytového fondu klesla meziročně o 15 milionů korun. Všichni ti, kteří si stěžují, že jejich byty opravovány nejsou, si budou stěžovat dál a peníze půjdou maximálně na zateplení několika vyvolených domů,“ prohlásil Dědič.

Upozornil na to, že město bude mít větší příjmy, bude méně opravovat, a provozní přebytek tak roste na úkor investic do vlastního majetku. „Tento návrh je nepodpořitelný,“ zdůraznil.

Starosta Fišer uvedl, že plánované opravy bytů jsou sice menší než letos, je to ale tím, že právě pro rok 2016 se zvyšovaly o 25 milionů.

František Dědič se pustil i do plánované úpravy prostoru u Mateřské školy ve Světlogorské ulici. „Skoro 13 milionů korun dáme za snížení počtu parkovacích míst na sídlišti. Celé roky se snažíme je tam přidávat a teď naopak ubíráme a ještě za to dáme 13 milionů,“ divil se plánu radnice.

Podle starosty je ovšem prostor v natolik hrozném stavu, že parkovací místa tam nikdo nevyužívá. Tím, že se místo zkultivuje, parkování by se spíš mělo zlepšit.