Lidé v Českých Budějovicích sázeli slunečnice na podporu pacientů s...

Lidé v Českých Budějovicích sázeli slunečnice na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou. | foto: archiv akce Rozsviťme Českou republiku

S roztroušenou sklerózou se na jihu Čech léčí devět set pacientů

  • 0
Trávník před vědeckou knihovnou na budějovické Lidické třídě oživil záhon rozkvetlých slunečnic. Lidé je zasadili na happeningu na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou. V jižních Čechách jí trpí přes 900 lidí, v Česku odhadují odborníci celkem 17 tisíc nemocných.

Štíhlá tmavovlasá žena s brýlemi sledovala v úterý dopoledne sázení slunečnic mezi knihovnou a Kulturním domem Gerbera v centru krajského města z invalidního vozíku. Bez doprovodu manžela by se na akci vůbec nedostala.

„Když mi bylo dvanáct let, měla jsem půl roku stále angínu. Léčili mě penicilinem, ale tělo ochabovalo. Pak se přidaly další potíže - dvojité vidění, pocit jakoby ochrnutých kotníků, křeče do rukou a nohou,“ líčila 42letá cukrářka Věra Valerová z Budějovic, která se potýká s roztroušenou sklerózou.

Má smůlu, že v minulosti doktoři onemocnění ještě neuměli léčit. „Nemoc stále postupuje, bohužel žádná léčba už u mě nezabírá,“ svěřila se Valerová, která je matkou 24letého syna. Na vozíček ji chronické autoimunitní onemocnění upoutalo před dvanácti lety.

Protože kvalita péče o pacienty s roztroušenou sklerózou ještě mnohde zaostává, vyzývá osvětový projekt Rozsviťme Českou republiku veřejnost, aby se spojila a zasadila se o zlepšení možností komplexní péče o tyto nemocné.

Projekt symbolizuje slunečnice, protože každé ráno otáčí hlavu za sluncem vstříc nové naději stejně jako pacienti s touto vážnou diagnózou.

„I když roztroušená skleróza patří mezi nevyléčitelná onemocnění a je nejčastější příčinou invalidity mladších věkových skupin, máme dnes k dispozici léky, které dokážou průběh nemoci příznivě ovlivnit. Aby však byla léčba úspěšná, musí se k ní pacient stavět aktivně a udržovat se v dobré fyzické i psychické kondici. Bez podpory svého okolí se však nemocný jen těžko obejde,“ řekla lékařka Jana Adámková, vedoucí MS centra (z anglického multiple sclerosis) při neurologickém oddělení v českobudějovické nemocnici.

V registru českobudějovického MS centra je aktuálně 900 pacientů, z toho 400 je na aktivní a pro nemocného šetrnější biologické léčbě. Klasicky se nemoc léčí podáváním protizánětlivě působících kortikosteroidů.

Nemoc častěji postihuje ženy

„Léčba roztroušené sklerózy se v posledních letech hodně posunula. Je nejúspěšnější v počátečním stadiu a dnes existují metody, které tuto nemoc dokážou včas detekovat. Pacienti tak mohou dostat léčbu včas a oddálit progresi onemocnění,“ podotkla Adámková.

O záludné chorobě, kterou trpí například i předseda lidovců Pavel Bělobrádek, však dodnes odborníci mnoho nevědí. Neznají příčiny jejího vzniku, ale u většiny lidí se ukáže okolo třiceti let - častěji u žen. A bez včasné léčby skončí tito pacienti na vozíčku.

V krajském městě jim pomáhá organizace Roska. „V současnosti máme 52 členů, nejmladší slečně je 22 let, nejstarší jsou v důchodovém věku,“ popsala předsedkyně Věra Švábová. Roska nabízí svým členům setkávání, rekondiční pobyty, rehabilitační cvičení a plavání i poradenství.

Ve čtvrtek se lze dovědět víc na benefičním koncertě pořádaném ke Dni roztroušené sklerózy. Na náměstí Přemysla Otakara II. vystoupí od 14 do 18 hodin Ivan Hlas a další účinkující. „Můžete nás tam podpořit i koupí výrobků vytvořených našimi členy,“ zve Švábová.


Témata: Jihočeský kraj