Starosta Lipna Zdeněk Zídek měří led na Lipně. Nyní je led silný 7 cm, k vyfrézování bruslařské dráhy je ale zapotřebí 18 cm.

Starosta Lipna Zdeněk Zídek měří led na Lipně. Nyní je led silný 7 cm, k vyfrézování bruslařské dráhy je ale zapotřebí 18 cm. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rybníky na jihu Čech už pokryl led, bruslaře ale ještě neunese

  • 0
Po prvních mrazivých dnech letošní zimy se už někteří Jihočeši chystají bruslit. Přestože většinu rybníků v regionu už pokryl led, není ještě dostatečně pevný. Například na Lipně naměřili jen sedm centimetrů. Bruslařskou dráhu tu frézují až když má led o 11 centimetrů víc.

"Na lipenské přehradě máme led zatím jen sedm centimetrů. Norma bezpečnosti k frézování dráhy je 18 centimetrů, a proto jsme ji zatím neupravovali. V tuto chvíli určitě nedoporučuji, aby někdo chodil bruslit, je to velmi nebezpečné," uvedl starosta Lipna nad Vltavou Zdeněk Zídek,

Odhadnout, kdy bude led dostatečně silný, si netroufl. Záleží, zda vydrží mrazivé počasí.

co radí záchranáři

Pokud se někdo propadne ledem, ostatní by se k díře neměli přibližovat. Nejdůležitější je udržet postiženého nad hladinou a co nejdřív zavolat pomoc. Volejte ještě dřív, než se pokusíte o vytažení. Kdyby se vám nepovedlo, ztrácíte cenný čas. Použijte lano nebo větev. Zvažte své možnosti a nepřeceňte síly. Pokud se vám podaří dotyčného vytáhnout z vody, snažte se z něj sundat mokré oblečení. Pokud se vám to podaří, pokuste se dotyčného převléct do suchého a zahřát. Důležité je dostat promrzlého člověka do tepla.

I přes různá varování se často na křehký led vydávají první odvážlivci.

"Žádný výjezd za propadlými zatím ale nemáme. Většinou to jde ve vlnách, když je led čerstvý. Loni jsme měli zhruba osm případů, většina skončila dobře, ale hledali jsme, bohužel, i utonulé. Člověk by měl chodit jen tam, kde to zná," popsal Miroslav Bureš, velitel jedné z čet budějovického Hasičského záchranného sboru.

Nejnebezpečnější jsou podle Bureše chovné rybníky. Led na nich bývá slabší a nerovnoměrný.

Jeho slova potvrzuje i Vladimír Kaiser, jednatel Rybářství Hluboká. "Měříme hodnoty kyslíku, a kde klesnou pod stanovenou úroveň, nasazujeme rozmrazovače. Vstup na veškeré naše rybníky je vždy na vlastní nebezpečí," vysvětlil.

Pravděpodobnost, že se člověk sám dostane z mrazivé vody, je podle Bureše velmi malá. Uvádí příklad svého kolegy, který sám lidi z takových situací zachraňuje.

"Probořil se pod ním led a dostával se z vody snad půl hodiny. A to je v opravdu dobré kondici a ví, jak se chovat. Po 20 minutách se ale i on prý v duchu loučil. Nakonec se mu podařilo zachránit se. V cizině jsem viděl, že bruslaři nosí na rukávech speciální háčky, kterými se zachytávají za led. Myslím, že to by člověku mohlo hodně pomoct," doplnil Bureš.

Člověk, který se propadne ledem a přežije, se může podchladit, utrpět omrzliny nebo dostat zápal plic.

Podle nedělní předpovědi meteorologů nelze příliš očekávat, že bude led brzy silný – až do čtvrtka by měly být denní teploty i lehce nad nulou.