Samson zmizel z barokní kašny. Symbol Českých Budějovic čeká oprava

  • 5
Jeden ze symbolů Českých Budějovic pár dnů nebude kompletní. Dělníci ráno pomocí jeřábu sejmuli sochu Samsona z kašny na náměstí Přemysla Otakara II. Důvodem je porucha na vodní trysce ve lví tlamě. Své místo socha opustila po 16 letech.

O její bezpečné oddělení od podstavce se postaral sochař Ivan Tlášek se svým kolegou Vladimírem Krninským.

„Vzpomínám si, jak jsme sochu umisťovali těsně po Sametové revoluci. Tehdy jsme na spodní část, na níž stojí, napsali znak OF (Občanské fórum), aby lidé v budoucnu věděli, koho mají volit,“ zavzpomínal Tlášek.

Na své místo se Samson vrátí ve čtvrtek ráno.

Socha je kopií, originál je v budějovické radnici, stejně jako další části kašny. Vyměnili je při velké rekonstrukci v roce 1990.

„Samson se lvem po sejmutí putovali do připravené měkké podložky a odvezli je do areálu společnosti Čevak v Dolní ulici,“ sdělil Lubor Tomanec, provozní ředitel firmy Čevak, která se v krajském městě stará i o ostatní vodohospodářský majetek.

Naposledy opustil Samson kašnu v roce 1999 při větší opravě kašny, jejíž součástí byly i práce na trysce umístěné v tlamě lva.

„Domníváme se, že příčinou závady je únava materiálu,“ doplnil vedoucí provozního střediska Čevak v Budějovicích Ondřej Koupal. Dodává, že teprve až po sejmutí sochy bude jasné, kde přesně k poruše došlo a jaký je její rozsah. Nejspíš je ale závada mezi podstavcem a samotnou sochou.

Samsonova kašna je jednou z největších v zemi

Pro představu originál sochy Samsona váží okolo 400 kilogramů, kopie je o něco lehčí, má odhadem 360 kilogramů. Na výšku měří 2,3 metru.

Barokní Samsonova kašna pochází z let 1721 až 1727 a je jednou z největších v zemi. Ve své době sloužila k zásobování centra města vodou. Čerpala se do ní z Vltavy a kvůli tomu také byla na pravém břehu řeky postavena Vodárenská věž. Potrubí odtud přivádělo vodu do města pod hladinou Vltavy, což byl v tehdejší době značný technický úspěch.

Kašna je dílem jihočeského sochaře Josefa Dietricha a kameníka Zachariáše Horna.