Výstava Čaj um prum je do 2. října k vidění v Mezinárodním muzeu keramiky v...

Výstava Čaj um prum je do 2. října k vidění v Mezinárodním muzeu keramiky v Bechyni. Alšova jihočeská galerie ji tam připravila se třemi uměleckoprůmyslovými školami. Kolekce představuje hlavně studentskou tvůrčí činnost. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Sbírka keramiky v Bechyni se přestěhuje ze zámku do domu služeb

  • 0
Mezinárodní muzeum keramiky s největší pravděpodobností zůstane v Bechyni na Táborsku. Ještě před časem hrozilo, že unikátní sbírky Alšova jihočeská galerie odveze. Důvodem je vysoký nájem v zámeckém pivovaru. Nové zázemí proto najde pobočka galerie v bývalém domě služeb.

Českou i světovou moderní keramiku a porcelán má ve svých sbírkách Alšova jihočeská galerie. Pobočka sídlí v zámeckém pivovaru, kde jsou každý rok zajímavé výstavy.

Kvůli vysokému nájmu, který Jihočeský kraj jako zřizovatel galerie platí Panství Bechyně, se však bude muzeum stěhovat. Podle posledních jednání je ve hře bývalý dům služeb v Bechyni.

Aktivitu vyvinulo především vedení lázeňského města, které o zachování sbírek keramiky velmi stojí. Proti zániku muzea v Bechyni se postavily stovky lidí, kteří podepsali i petici.

„V Bechyni určitě zůstaneme. Hledali jsme však vhodnější prostor. Jako nejlepší se jeví bývalý dům služeb. Ten bude oproti současnému prostoru využitý celoročně a bude se zaměřovat i na trochu jiné umění. Je to také zvýšení pracovních příležitostí v Bechyni. Budeme tam nabírat nové stálé zaměstnance,“ řekl ředitel Alšovy jihočeské galerie Aleš Seifert.

Roční nájemné je necelý jeden milion korun

Podle místostarosty Bechyně Jiřího Rejleka je teď na tahu galerie, aby navrhla způsob úpravy domu.

„Ze studie se dá už určit finanční nástřel. Potom si musíme nechat plán schválit zastupitelstvem Bechyně. Následně bychom začali hledat nějaké dotační tituly a granty, aby vše nešlo jen z městského rozpočtu. Nebyla by to však nákladná rekonstrukce. Je to železobetonový skelet. Pro výstavní prostory jsou ideální otevřené plochy. Půjde hlavně o demoliční práce. Odstraní se příčky, udělají se podlahy, okna a fasády,“ uvedl Rejlek.

Jihočeský kraj by potom městu Bechyně platil nájem, který by měl být podstatně nižší než ten současný. Alšova jihočeská galerie má smlouvu o pronájmu s Panstvím Bechyně do konce sezony 2017. Roční nájemné za čtyři tisíce metrů čtverečních je necelý jeden milion korun.

„Věříme, že na přelomu let 2017 a 2018 se budeme stěhovat do nové budovy. Bude to ve stejném rozsahu jako v současnosti. Část sbírek už jsme si ze zámku přestěhovali do našich depozitářů,“ podotkl Seifert.

František Chrastina, vedoucí Oddělení kultury a zřizovaných organizací Odboru kultury a památkové péče Jihočeského kraje navíc upozornil, že prostory na zámku byly pro keramické sbírky nevyhovující.

„V některých částech jsou plísně a vlhko. Pokud by se nestíhal termín opravy domu služeb, tak bychom sbírkový fond na krátký čas umístili do depozitářů Alšovy jihočeské galerie. Samozřejmě by to bylo pod odborným dohledem, jak hovoří zákon. Na zámku však už déle zůstávat nebudeme,“ řekl Chrastina.

Mezinárodní muzeum keramiky vzniklo v roce 1967. Více než dva a půl tisíce děl pochází převážně z mezinárodních sympozií. Zhruba polovina prací od každého autora zůstává po sympoziu v Bechyni, čtvrtina míří do Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a část si nechává umělec.

Jiří Novotný, ředitel Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni má však strach, aby nezůstalo jen u slibů před letošními krajskými volbami. Stále se obává, že galerie sbírky odveze a v podobném rozsahu už lidé díla v Bechyni nikdy neuvidí.

„I proto vznikl předloni Mezinárodní institut keramiky. Město do tohoto projektu vstoupilo bývalou budovou jatek. To by už nebylo vázané na Alšovu jihočeskou galerii,“ dodal Novotný. Keramická škola se na pořádání sympozií výrazně podílí.

Místostarosta Rejlek ovšem upozornil, že tato možnost by byla mnohem nákladnější než rekonstrukce domu služeb. „Za pár dní máme schůzku s pořadateli Mezinárodního sympozia keramiky a budeme dojednávat další postup. Tuto investici bychom však z městských peněz nemohli utáhnout,“ oznámil Rejlek.