Jelen lesní

Jelen lesní | foto: Marek Drha

Sčítání čeká v březnu nejen lidi, ale i šumavské jeleny

  • 3
Kolik jelenů žije v šumavských lesích? Na tuto otázku má odpovědět sčítání zvěře v Národním parku Šumava, které se uskuteční už v březnu.

V předchozím sčítání pracovníci rezervace zjistili, že na jejím území zimuje okolo tisíce kusů jelení zvěře, z toho je asi 390 jelenů, 420 laní a 200 kolouchů.

Během vegetačního období se celkové číslo díky migraci a přírůstku zvýší na zhruba 1 500 až 2 000 kusů jelení zvěře. Přesné počty chtějí pracovníci zjistit právě v chystaném sčítání 12. března.

Jelen lesní s telemetrickým obojkem na krku.

"Ve volné přírodě nelze provést sečtení na jeden kus, protože se zvěř pohybuje a migruje. Přesná čísla získáme v přezimovacích oborách," vysvětlil referent sekce Péče o ekosystémy Národního parku Šumava Adam Jirsa.

Jeleni mají také speciální obojky

Migraci a pohyb zvěře pracovníci parku sledují také pomocí telemetrie, tedy speciálních elektronických obojků. V současné době je má na krku osm jelenů a sedm laní.

Mnoho jelenů, kteří zůstávají trvale na území národního parku, se dožívá velmi vysokého věku. Z několika čelistí uhynulých nebo ulovených jelenů určil Ústav ochrany lesa a myslivosti z Lesnické fakulty v Brně výši jejich stáří od 18 do 24 let.

Jedním z důvodů proč se zde jeleni dožívají tak vysokého věku je, že lov tu není komerční záležitostí. Jeleni se tu střílí jen kvůli redukci počtu.

"Jsme přesvědčeni, že jeleni v národním parku se mohou dožívat vyššího věku, než jeleni v komerčně využívaných honitbách. Dlouhověkost jelenů je ale pravděpodobně individuální záležitostí jako u lidí. Máme několik nálezů i z dalších lokalit," řekl Jirsa.