Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Sebevrahy na jihu Čech nejčastěji trápily psychické nebo rodinné problémy

  • 0
Za prvních sedm měsíců letošního roku spáchali lidé v Jihočeském kraji 52 sebevražd. Absolutní většinu z nich tvoří muži a to 47, jen v pěti případech si na život sáhly ženy. Nešťastníky nejčastěji trápily psychické a rodinné problémy.

Sebevrazi na jihu Čech si v první polovině letošního roku nejčastěji zvolili jako způsob odchodu ze světa oběšení, zastřelení nebo otravu plynem.

Většině z nich bylo mezi 50 a 60 roky, absolutní většinu až 80 procent případů, z nich tvoří muži. "Tento poměr způsobuje, že muži jsou důslednější. Když se rozhodnou sáhnout si na život, čin skutečně vykonají. Volí přitom střelnou zbraň nebo oběšení, kdy je šance na záchranu velmi malá. Ženy oproti tomu přistupují spíše k předávkování léky a lékařům se daří je zachránit. Většinou se jedná o sebevraždy demonstrativní. Ženy takové pokusy dělají čtyřikrát častěji než muži," uvedl mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

V roce 2009 bylo v Jihočeském kraji zjištěno a objasněno 92 sebevražd. Z toho nejvíce jich bylo v první a čtvrté čtvrtině roku. Nejvíce případů a to 22 bylo zaznamenáno v březnu.

V období let 2005 až 2009 bylo v celé České republice zaznamenáno 8028 sebevražd, přitom za stejné období zemřelo při dopravních nehodách 7015 lidí.

Počet sebevražd se dlouhodobě snižuje díky antidepresivům a kvalitnější psychiatrické péči. Významné nárůsty počtu sebevražd jsou spjaty s obdobím zásadních změn, například s třicátými léty 20. století, kdy přišla ekonomická krize a začala 2: světová válka. Více sebevražd bylo také na přelomu 60. a 70. let 20. století v době normalizace.