Domov pro seniory na Husově třídě v Českých Budějovicích.

Domov pro seniory na Husově třídě v Českých Budějovicích. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Šéf Senior Resortu se omluvil a přiznal dluhy. Na splacení ale nemá

  • 3
Zásadní obrat v kauze společnosti Senior Resort, která do letošního února provozovala v Českých Budějovicích dům pro seniory, znamená prohlášení předsedy představenstva z minulého týdne. Poprvé totiž připustil, že firma seniorům dluží za kauce i služby.

Nebudeme po seniorech požadovat žádné peníze, uznáváme, že dlužíme peníze za kauce i služby, a omlouvám se, prohlásil ve čtvrtek u soudu Martin Hart, předseda představenstva společnosti Senior Resort. Jeho slova znamenají zásadní obrat v kauze, kde se točí stamiliony korun.

Problémy okolo domova pro seniory

Majitelem objektu na Husově třídě v Českých Budějovicích, kde sídlí domov pro seniory, je společnost L. a S. Tábor podnikatele Stanislava Snášela. Firma je v konkurzu a dluží 960 milionů korun.

Insolvenční správce po převzetí správy nad firmou rozvázal smlouvu se společností Senior Resort, která domov provozovala. I tato firma, kterou ovládal Snášel, však nyní míří do konkurzu. Klienti platili při nástupu do domova tříměsíční kauci a zálohu na služby na 10 let. Dohromady to bylo zhruba 100 tisíc korun. Peníze se vytratily. Snášel je nyní ve vazbě.

Až donedávna společnost neuznávala, že by byla zadlužená, a naopak tvrdila, že jsou to důchodci, kteří jí peníze dluží. Dokonce 150 seniorům poslali v tomto duchu dopisy, kde jim hrozili exekucí. A to dokonce i zemřelým klientům soukromého Senior domu.

"Všechno dělal pan Snášel. Když bylo potřeba něco podepsat, tak jsem to podepsal. On a jeho právník si vždycky připravili, co je potřeba koupit nebo prodat. My jsme mysleli, že děláme pro společnost dobro," uvedl u soudu Hart.

Ještě před měsícem tvrdil opak

Podle něj to takto bylo i s dopisy, které Senior Resort adresoval uživatelům domova. "Ty dopisy nás opravdu rozhořčily. Zaplatili jsme 100 tisíc a doufali jsme, že se nám něco vrátí. A on napíše, že mu dlužíme a že na nás pošle exekutora," zlobila se jedna ze seniorek.

Hart se za ně u soudu omluvil několika přítomným seniorům. "Když vám ale něco připraví právník, že je to to nejlepší, tak jsem to podepsal," řekl a pak dodal, že firma žádné peníze po klientech vymáhat nebude.

Pozoruhodné je, že Hart před necelým měsícem MF DNES tvrdil naprostý opak. "Peníze bezdůvodně posílali na jiný účet. Je třeba to dát do pořádku. My jim nic nedlužíme. Všechno je, jak má být," zdůrazňoval v době, kdy už mu muselo být jasné, že něco není v pořádku. Týden nato vzala policie podnikatele Stanislava Snášela do vazby.

Peníze požadují senioři i bývalí zaměstnanci

Původní návrh na insolvenci Firmy Senior Resort podal Moravský peněžní ústav, od něj dluh 12,5 milionu korun koupila společnost Drinks Český Těšín. Velmi nezvykle za plnou částku. "Za svou praxi jsem se s tím nikdy nesetkal," poukázal soudce Josef Šimek. Těšínská firma vzápětí vzala návrh na insolvenci zpět.

Jenže insolvenční řízení už zastavit nešlo, protože se do něj postupně začaly přihlašovat desítky seniorů, kteří požadují své kauce a peníze za předplacené služby. U všech to dohromady činí šest milionů korun. Další skupinou, která požaduje po Senior Resortu peníze, jsou bývalí zaměstnanci. Těm firma dluží výplaty za dva měsíce.

Podle předběžného insolvenčního správce Václava Hadraby je dluh firmy okolo 25 milionů korun. Zjištěný majetek je v účetní ceně 17 milionů, reálná hodnota se však blíží nule - jsou to cenné papíry a další aktiva. Policie také zabavila necelé tři miliony v hotovosti.

Přitom právě majetek Senior Resortu bude klíčový pro seniory. Pokud by se žádný nedohledal, dostali by místo požadovaných 70 tisíc jen zlomek.