Tisíce lidí z celé republiky jezdí každoročně na Selské slavnosti do Holašovic.

Tisíce lidí z celé republiky jezdí každoročně na Selské slavnosti do Holašovic. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Holašovické slavnosti lákaly tisíce lidí na staré statky i rychlokvašky

  • 0
Na třídenní Selské slavnosti se sjeli do Holašovic lidé z celé republiky. V malé obci nedaleko Českých Budějovic, známé díky zachovalým statkům ve stylu selského baroka, které jí vynesly i zápis mezi památky UNESCO, vystoupilo více než 350 účinkujících z Čech i zahraničí.

Také letos nechyběl Jiří Pečený - jeden z místních obyvatel, který nechává návštěvníky nahlédnout, jak vypadá historické stavení, a zároveň prodával několik dobrot.

"Ti, co to v Holašovicích neznají, jsou rádi, když mohou vidět dvůr. No, a prodáváme tady například okurky rychlokvašky. Ty připravujeme tak dva týdny předem, aby se stihly pořádně rozležet. V takovém počasí dokážou krásně osvěžit," upozornil Jiří Pečený.

Jeho slova následně potvrdil i jeden z nakupujících Marek Hovorka. "Úplně jsem si spravil chuť. Necítil jsem se dobře od žaludku, teď jsem jako znovuzrozený a určitě si za chvíli dám i nějaké další jídlo," pochvaloval si muž, který dorazil na slavnosti se svou přítelkyní.

Selské slavnosti

S Jiřím Pečeným na místě prodávají i další členové rodiny. "Sestřenice tady má koláče, samozřejmě domácí, takové ty klasické české. Tvarohové, s ořechovou náplní, švestkovými či hruškovými povidly a mákem, vše v různých kombinacích," vyjmenoval.

Péct je musí na etapy, najednou by tak obrovské množství čítající stovky kusů nezvládly. Pak je třeba mít hodně velké mrazáky, kde se uskladní, aby byly po rozmrazení na slavnostech jako čerstvé. Skutečně tak chutnaly a podle toho o ně byl také zájem.

"Pátek je většinou ještě trochu rozpačitý, přeci jen je pracovní den, ale v sobotu už je tady nátřesk, v neděli je pak o trochu méně lidí. Záleží také na počasí," pokračuje Pečený ve vyprávění.

Například loni měl připravených padesát třílitrových sklenic s rychlokvaškami a v neděli dopoledne bylo vyprodáno.

"Ale jindy se nám také stalo, že jsme asi pět flašek museli vylít, protože okurky byly malé a lidé mají rádi spíš ty velké. Jinak je tu však spoustu návštěvníků, kteří se pravidelně vrací a už jdou k nám pro rychlokvašku najisto," dodal spokojeně Pečený, který se do Holašovic přiženil v 70. letech minulého století.

O jídlo byl tradičně největší zájem. Hitem byly také klobásy. "Máme hovězí, vepřové, některé jsou jemné, jiné ostřejší, každý si určitě vybere. Jen pojďte také ochutnat," hlásila mladá žena schovaná za horou masových pochutin, která se díky zájmu postupně zmenšovala.

Mnozí návštěvníci si také pochvalovali ceny.

"Jsme tady poprvé a myslela jsem, že bude jídlo dražší, ale třeba za dvě velké klobásy jsem dala 70 korun, což je jako v prodejně, jenže tady to má navíc své kouzlo. Jen těch lidí kdyby tu nebylo tolik, nebo kdyby šla nafouknout náves," přála si Jindřiška Malcová z Českých Budějovic, která dorazila na slavnosti historickým autobusem Škoda 706 RTO, jenž kyvadlově vozil cestující do Holašovic.