František Švamberg přišel poděkovat za záchranu života českobudějovickým strážníkům Petru Špánikovi (vlevo) a Romanu Jelínkovi. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Senior děkoval strážníkům. Zachránili ho, když zkolaboval na ulici

  • 3
Vždycky žil naplno, i v důchodu pracoval a denně jezdil na kole. Až do 9. září, kdy 66letého Františka Švamberga zradilo srdce. Nad nehybně ležícím tělem pod bicyklem se utvořil hlouček lidí. Ale nikdo mu nepomohl. O jeho život začali bojovat až strážníci.

František Švamberg zkolaboval krátce před polednem naproti viaduktu na budějovické Nádražní ulici. Když k němu přiběhli strážníci, kteří na druhé straně silnice řešili dopravní přestupek, okamžitě začali s resuscitací a po několika minutách se jim povedlo obnovit jeho základní životní funkce.

Strážníci resuscitují muže, který zkolaboval na budějovické ulici. Na pomoc jim přispěchala i hlídka státní policie.

Vzápětí si pacienta převzala posádka záchranky, která mu poskytla další neodkladnou pomoc a převezla ho do nemocnice.

Pak se stal senior na měsíc pacientem. Zotavil se a přišel osobně poděkovat strážníkům, kteří mu pomohli znovu vrátit se do života - Petru Špánikovi a Romanu Jelínkovi.

„Máte můj velký dík za to, že jste se zachovali tak pružně a profesionálně a přičinili se o to, že mohu žít dál,“ chválil strážníky vděčný František Švamberg.

Muž, který se živil jako elektrotechnik a v posledních letech se věnuje štěpkovým a peletovým automatickým kotelnám, si vůbec nepamatuje, co se mu najednou bez předchozího varování přihodilo.

A tak to vlastně slyšel od strážníků poprvé. „Když jsme čekali v Nádražní na odtahovou službu, přišel k nám nějaký muž s tím, že na druhé straně ulice leží člověk. Na místě jsme zjistili, že tam je pán a má na sobě kolo. U něj stálo pět šest lidí a koukali,“ připomíná 42letý strážník Petr Špánik.

„Policisty čeká odměna. Je to součást motivace“

František Švamberg není jediným člověkem, kterému pomohli v akutním ohrožení života budějovičtí strážníci. „Podobné případy máme minimálně jednou za měsíc, protože město je velké a my jsme v ulicích 24 hodin denně,“ říká Vilém Vávra, vrchní strážník Městské policie České Budějovice.

Chodí vám pak lidé poděkovat?
Pan Švamberg je světlá výjimka, která přišla poděkovat. Lidi si většinou chodí stěžovat, pochválit nepřijdou.
Oceníte nějak tu hlídku, nebo to berete jako samozřejmost?
Oceníme, je to součást motivace. V tomto případě už podepsal primátor města finanční odměnu. Tento zásah je samozřejmost. Strážníci procházejí pravidelným výcvikem, tak vědí, že první reakce je pro záchranu života rozhodující. A proto my to bereme jako zásah nad rámec jejich běžných úkonů a povinností a ohodnocujeme ho zvlášť.
Jak?
Záchranu života ještě vyšší částkou než například dopadení pachatele trestného činu.
Když se ještě vrátíme na začátek, proč si lidé chodí stěžovat?
Lidé by chtěli mít policii, jen když něco potřebují. A když spáchají přestupek, tak se jim strážníci nelíbí. Ale naší prací je všechno - staráme se o zajištění majetku, ale i života a zdraví. Samozřejmě, když někdo třeba zaparkuje auto tak, že brání ve výhledu nebo ve výjezdu, opravňuje nás zákon auto odtáhnout. Ale to už ti lidi nechtějí. Oni by rádi, abychom byli ráno u přechodů u škol, ale když něco spáchají, postih se jim nelíbí a stěžují si.

Městští policisté se hned pustili do práce. „Sundali jsme z nehybného cyklisty kolo a zkusili, jestli má tep. Ten neměl, tak kolega začal s masáží srdce a zároveň jsme přivolali záchranku. Ještě před ní přijela hlídka státní policie, která projížděla kolem a zastavila, jestli nepotřebujeme pomoc,“ líčí 28letý Roman Jelínek.

Budějovické strážníky učí poskytovat první pomoc záchranáři, a proto vědí, že první minuty jsou pro záchranu života nejdůležitější. A kdyby nezačali s resuscitací, seniorovy vyhlídky na návrat do běžného života by byly mizivé. Byl totiž v bezvědomí a nedýchal.

„Jsem moc rád, že to díky strážníkům nakonec dobře dopadlo. I když nesmím zapomenout ani na záchranku a spoustu lékařů a sester. Mnoho lidí se o mě staralo a těm jsem taky nesmírně vděčný. Přibližně měsíc si mě doktoři podávali a ošetřovali mě na nejrůznějších jipkách. Ale bez profesionální pomoci strážníků bych se k nim možná ani nedostal,“ říká František Švamberg.

Lékaři ho vybavili na další cestu do života kardiostimulátorem. A ačkoli je ještě zesláblý, postupně se vrací ke všem činnostem, na které byl zvyklý před osudným kolapsem.

Mimo jiné si ze sídla budějovické městské policie odvezl i bicykl, který mu tam převezli poté, co s ním záchranka odjela do nemocnice. „Snažím se být fit, už běhám bez hůlky. Na kole jsem jezdil denně a chci v tom pokračovat. Zase vyjedu i na Hlubokou a na další výlety,“ těší se aktivní senior.