Domov pro seniory na Husově třídě v Českých Budějovicích.

Domov pro seniory na Husově třídě v Českých Budějovicích. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Senioři: Zaplatili jsme sto tisíc a teď se bojíme o střechu nad hlavou

  • 5
Důchodci ze soukromého Domova pro seniory na Husově třídě v Českých Budějovicích mají strach, že přijdou o střechu nad hlavou. Provozovatel zařízení je v insolvenci a firma vlastnící budovu je v konkurzu. Senioři přitom za místo v domově zaplatili sto tisíc korun.

Důchodci z Domova pro seniory na Husově třídě zaplatili za místo v zařízení mnohaleté úspory a teď mají strach, že skončí na ulici. Společnost Senior Resort, která domov provozuje, je totiž v insolvenci. A firma L. a S. Tábor, která objekt vlastní a v roce 2009 postavila, dluží přes 360 milionů korun, protože nesplácí úvěr. Podle věřitelů je to klasický případ tunelování.

"Na recepci nám jen dali papír, že se mění majitel. Všechny platby máme od 1. února posílat na jiný účet," popisuje sedmasedmdesátiletá Věra Procházková. Tvrdí, že seniorům nikdo nevysvětlil, co se děje. "Přece nás nemůžou vyhodit, je tu přes 150 starých lidí. Kam bychom šli?" ptá se seniorka.

Za pobyt platí měsíčně sedm tisíc korun. Při nástupu musela složit skoro 100 tisíc korun na služby za deset let včetně kauce. Šetřila několik roků. Co s těmito penězi bude, netuší. Klienti mívají s vedením Domova pro seniory pravidelné schůze. Konají se vždy první středu v měsíci, nejbližší tedy bude 1. února.

"Nedávno jsme se ptali pana ředitele, co se děje, protože jsme slyšeli něco o insolvenci. Na schůzce nám řekli, že je vše v naprostém pořádku, ať se nebojíme," uvedla jedna ze seniorek, která si přála zůstat v anonymitě. Podle ní ostatní obyvatelé domova nadávají a jsou zmatení. Hlavní emocí je ale strach.

Na stavbu domova si firma půjčila 270 milionů

Kapacita domova je 360 míst. Obsazena není ani polovina. Pro řadu důchodců je zde totiž ubytování cenově nedostupné.

Společnost Senior Resort zakládal táborský podnikatel Stanislav Snášel. Spolu s ním ve firmě od vzniku figurují také Karel Berka a Martin Hart. Ani jeden se k případu nechce vyjadřovat. "Teď nemám čas. Na shledanou," řekl MF DNES stručně Berka.

Ředitel domova Jan Bulvas byl sdílnější. "Podle mých informací má insolvenční správce zájem na stabilizaci domova pro seniory a klienti i jejich rodiny se nemusí obávat, že by se museli stěhovat," zdůraznil Bulvas. Ke kondici firem se vyjadřovat nechce.

Na výstavbu domova pro seniory si společnost L. a S. Tábor vzala úvěr 270 milionů korun. Z toho však dosud nezaplatila ani korunu. A dluhů má víc, například přes 24 milionů činí pohledávka Moravského Peněžního Ústavu.

V trestním oznámení se píše o tunelování

Podle trestního oznámení ostravské společnosti NLB Factoring došlo k vytunelování společností L. a S. Tábor a Senior Resort. Vedení firem prý legalizovalo protiprávní převody peněz, které mimo jiné putovaly za Stanislavem Snášelem, jednatelem jedné společnosti a členem dozorčí rady v druhé.

"Docházelo k faktickému odčerpávání finančních prostředků z majetku L. a S. Tábor Stanislavem Snášelem pravděpodobně za účelem financování jeho dalších podnikatelských aktivit," píše se v trestním oznámení. Vše je doloženo fakturami a smlouvami.

Krajský soud v Českých Budějovicích proto na majetek společnosti L. a S. Tábor vyhlásil konkurz.  Dluhy má i Senior Resort. Moravskému Peněžnímu Ústavu měl do 2. ledna splatit 9,2 milionu korun. To ovšem neudělal a 5. ledna krajský soud vyhlásil insolvenci.