V posledních letech prošlo českobudějovické sídliště Máj výraznou regenerací. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Budějovické sídliště Máj spolklo 300 milionů, jiná města mohou závidět

  • 13
Po dlouhých šesti letech končí regenerace největšího sídliště v Českých Budějovicích. Má vše důležité, nová hřiště, opodál krásný park a také nabízí nejlevnější bydlení. Ani tak se tam lidé nehrnou.

Neprávem odsuzované a s nálepkou, které se těžko zbavuje. To je Máj, nejlidnatější sídliště v Českých Budějovicích, kde žije na osmnáct tisíc obyvatel.

Po šesti letech končí jeho kompletní regenerace. Stála bezmála 300 milionů korun, přičemž evropské dotace tvořily 85 procent.

Jiná města by mohla takové sídliště závidět. I přes velkou proměnu se však na Máj lidé nehrnou. Zůstává tam nejvíce volných bytů ve městě, zároveň jsou o statisíce levnější než v jiných lokalitách. Důvod? Pravděpodobně hlavně pověst Máje, jehož část spojená s ulicemi V. Volfa a M. Chlajna je i na oficiální mapě sociálně vyloučených nebo ohrožených lokalit republiky.

Zásadní chyba nastala už dávno. Po roce 1989 tam radnice v důsledku privatizace a restitucí sestěhovala sociálně slabší rodiny z centra, především romské.

„Nebylo to dobré řešení. Snahou naopak mělo být je rozmístit v menších počtech napříč celým městem,“ říká dlouholetý ředitel Správy domů Ladislav Volf.

Postupem času pak na Máji vznikaly problémy mezi majoritní a minoritní skupinou, někteří lidé v důsledku toho sídliště opustili. Velké množství obyvatel však nedá na své bydliště dopustit.

„Na Máji se mi žije výborně. Některé předsudky jsou určitě přehnané. Zatím jsem tady neměla žádný problém,“ tvrdí Aneta Koželuhová, která žije na Máji dva roky.

Podobně mluví i někteří mnohem větší pamětníci. „Vše je dobře dostupné. Máme zde obchody, nový park ve Čtyřech Dvorech, kousek do kina, poštu. Kdo si navíc předělal byt, má tady hezké bydlení,“ domnívá se další z obyvatelek Jana Králíčková.

Problém je podle ní třeba s nedostatkem parkovacích míst, což se však týká skoro celých Českých Budějovic.

„Tím se ještě budeme muset zabývat. Do některých regenerovaných území z důvodu čerpání dotací nesmíme pět let zasáhnout, ale určitě chceme parkování na Máji řešit,“ přiznává náměstek primátora Petr Holický.

Nepokoje a protiromské demonstrace

On i další náměstek Tomáš Bouzek se shodují, že radnice může pomoci k lepšímu životu na sídlišti dostatečným zajištěním bezpečnosti. „K tomu už pomohli například asistenti prevence kriminality. Dále je nutné tam soustředit pozornost strážníků a případné prohřešky postihovat,“ podotýká Bouzek.

Máji v očích veřejnosti příliš nepomohly ani nepokoje a protiromské demonstrace před dvěma lety. Dnes je tam však klid.

Přesto nelze očekávat, že se pověst Máje v dohledné době výrazně změní a na sídlišti tak dál bude možné získat levné bydlení. Třeba na sousedním sídlišti Vltava jsou byty v průměru o 200 tisíc korun dražší.

Jiná je situace v nejnovější části Máje ve směru na Branišov, kde už nejsou panelové domy, ale menší a atraktivnější bytové domy.

Samotná regenerace největšího českobudějovického sídliště skončí už za několik týdnů. „O prázdninách bude hotovo a po letech tam tak utichnou práce,“ potvrzuje náměstek Holický. Zastupitelé na začátku týdne schválili závěrečnou zprávu celého projektu, na kterém se finančně podílelo město i vlastníci objektů.

Vedle zateplení panelových domů přibyla v šesti úsecích zeleň, dětská hřiště a mobiliář. Dostalo se na úpravy komunikací, vznikly nové cyklostezky a oficiálně přibylo 391 parkovacích míst. Vzhledem k dřívějšímu častému parkování „načerno“ však problém s nedostatkem míst přetrvává.

V pomyslném středu sídliště vyrostl centrální park, šířka páteřní komunikace tam umožňuje jízdu cyklistů a in-line bruslařů. Vodítkem při trasování chodníků byly i vyšlapané cesty v trávnících. Poblíž pošty také skoro rok funguje Komunitní centrum Máj za 60 milionů korun.

I přes velké investice někteří lidé regeneraci kritizují – například zásahy do zeleně nebo podivné půlkoule usazené v trávě v parku, o jejichž využití se hodně polemizovalo.