Silničáři budou moci solit 60 kilometrů silnic u Lipna. Dosud zde museli cesty...

Silničáři budou moci solit 60 kilometrů silnic u Lipna. Dosud zde museli cesty sypat kamínky. ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Slané jihočeské moře? Ekologům vadí, že silničáři budou solit u Lipna

  • 10
Třicet let starý předpis o zákazu chemického ošetřování silnic u Lipna padl. Uvítají to hlavně řidiči, kteří museli jezdit po zasněžených silnicích posypaných kamínky. Ekologové mají obavy ze zhoršení kvality vody v nádrži.

Bude jihočeské moře opravdu slané? Takovou obavu mají ekologové a rybáři po změně pásma vodárenské ochrany kolem Lipenského jezera. Jihočeský kraj totiž schválil na podnět obce Loučovice změnu předpisu z roku 1985, podle něhož nesměli silničáři v zimě kolem Lipna solit.

„Ochranné pásmo existovalo hlavně kvůli pitné vodě, kterou jsme brali z jezera. Teď máme nové hlubinné vrty,“ vysvětlil tajemník Obecního úřadu Loučovice Roman Bravenec.

Posolí silnice na levém břehu

Změna se týká zhruba 60 kilometrů silnic podél levého břehu přehrady - od hráze přes Lipno, Frymburk, Černou v Pošumaví, Horní Planou až po Želnavu. Solit se může nově také v úsecích do Světlíku a Bohdalovic a k přívozům ve Frymburku a Horní Plané.

„Ještě letos postavíme skladovou halu na sůl v Mokré,“ uvedl ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Štícha.

Svaz lipenských obcí, kde jsou mimo jiné Lipno nad Vltavou, Frymburk nebo Nová Pec, podporuje změnu kvůli turistickému ruchu. Inertní posyp, který museli silničáři dosud v zimě používat, měl podle starosty Lipna nad Vltavou a šéfa jihočeské oblasti Povodí Vltavy Zdeňka Zídka na svědomí dopravní nehody.

„Pro nás to bude lepší z hlediska údržby. Také kvůli výraznému nárůstu dopravy hlavně kolem zimních středisek,“ reagoval Štícha.

Ekologové: Sůl změní chemické složení Lipna

Připravovanou změnu napadly v počátku Česká inspekce životního prostředí, státní lesy a správa šumavského parku. Všechny instituce požadovaly zkušební provoz, dlouhodobější analýzu vlivu na přírodu a monitoring spodních vod a půdy.

Návrh přesto prošel, mimo jiné i bez připomínek rybářského svazu. „O povolení solení u Lipna nic nevím,“ podivil se předseda českokrumlovského rybářského svazu Jan Červ. Více informovaný je jednatel jihočeského územního svazu rybářů Jan Štěpán. „Ale nemohu se k tomu vyjádřit, protože k připomínkování jsme materiál vůbec nedostali,“ řekl.

Ekologové i odborníci na hydrologii poukazují na to, že sůl změní chemické složení lipenské nádrže a ohrozí stromy. „Splach soli může vadit rybám,“ míní například Vladimír Šámal z krajské agentury ochrany přírody.

Krajskému úřadu přitom stačil k souhlasu jen posudek o vlivu na životní prostředí, který dodala firma EIA servis. Firma spočítala, že ani povolené maximum soli nádrži neuškodí. Chloridy a těžké kovy v přehradě zůstanou podle propočtů pod limitem.