Výbušné látky a žíraviny po zaniklé firmě mizí po dvaceti letech ze Lhenic

  • 0
Z bývalého agrochemického podniku ve Lhenicích na Prachaticku zmizí v příštích měsících tuny chemikálií, výbušných látek a žíravin. Podle předběžných odhadů bude v první etapě nutné odstranit 751 tun odpadů s obsahem PCB, tedy karcinogenního polychlorovaného bifenylu.

Uvnitř jedné z budov to nepříjemně páchne. Všude jsou napůl zrezivělé sudy a další velké nádoby plné nebezpečných látek. Dovnitř vstupují muži v bílých ochranných oblecích, rukavicích a rouškách přes ústa. Právě začíná akce, na kterou ve Lhenicích na Prachaticku čekali dvě desítky let.

„Pro nás je to velký den. Téměř dvacet let jsme se snažili hledat řešení situace, najít způsob, jak jedovaté látky odstranit. Odpady, které oficiálně nikomu nepatřily, ani nikdo nechtěl likvidovat,“ reagovala na místě starostka Lhenic Marie Kabátová.

V 90. letech minulého století navezla nebezpečné látky do areálu firma Enviro Technology Today, která měla prostor pronajatý.

„Chtěla je zde nějakým způsobem odborně likvidovat. Neznám přesnou historii, ale nedařilo se a firma v roce 2004 zkrachovala. Odpady v areálu patřící tehdy společnosti Panství Bechyně ovšem zůstaly,“ upřesnila Kabátová.

První průlom nastal, když městys před nedávnem areál s budovami stojícími na příjezdu od Budějovic koupil. Na nákladnou likvidaci však rozpočet radnice nemohl stačit. Lhenickým se ale podařilo získat dotaci ve výši 20 milionů korun z Národnímu programu Životního prostředí, který pomáhá odstraňovat zátěže a skládky bez majitele. Městys má přidat dalších pět milionů korun, ale není vyloučeno, že mu z velké části přispěje Jihočeský kraj.

Práce začaly ve čtvrtek, ve výběrovém řízení uspěla společnost AVE, která bude na místě pracovat šest měsíců. Kromě zmíněných 751 tun odpadů s PCB odstraní také 1,3 tuny dalších nebezpečných látek.

„Nejprve je nutné odstranit vše, co může ohrozit zdraví lidí. Tyto látky se v minulosti využívaly například při výrobě olejů, kondenzátorů a ředidel,“ upozornil Radek Halbich, ředitel oddělení sanací AVE CZ.

Ujistil, že za půl roku areál bez problémů vyčistí. Po celou dobu budou zaměstnanci ve speciálních oblecích, v jedné místnosti s chemikáliemi budou muset mít i plynové masky.

„Převážná většina odpadů skončí ve spalovně v Ostravě, která je jediná svého druhu v republice,“ doplnil Halbich.

Po skončení prací se do části prostor nastěhují technické služby. Tato akce je pouze první etapou, na druhou začínají Lheničtí hledat další peníze. Při ní má zmizet i 5 500 tun kontaminované zeminy.