Třináctiletý úspěšný modelář Václav Příhoda z Týna nad Vltavou vyhrál letošní

Třináctiletý úspěšný modelář Václav Příhoda z Týna nad Vltavou vyhrál letošní technickou kategorii do 15 let soutěže Talent Jihočeského kraje roku 2011. Na snímku s modelem letounu P47 - Thunderbolt, se kterým uspěl. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Školák z Týna nad Vltavou zvítězil v prestižní soutěži modelářů

  • 10
Třináctiletý Václav Příhoda z Týna nad Vltavou zná válku jen z filmů a knih. Přesto se jeho největším koníčkem staly legendární vojenské stíhačky. Nestačí mu obdivovat je pouze na fotkách a proto skládá jejich plastikové modely a jde mu to tak skvěle, že zvítězil na světové výstavě Scale Model World 2011 v Anglii.

"Anglie je nejvyšší meta, kterou můžu v modelařině dosáhnout. Nad ní už žádná vyšší soutěž není," říká Václav, který je žákem osmé třídy týnské Základní školy na Malé Straně.

K modelařině ho přivedl už v první třídě jeho o tři roky starší bratr Marek, když se začal této zálibě věnovat v domě dětí. Dnes už je tam vedoucím kroužku leteckých modelářů Václav.

"Brácha byl dlouho lepší než já, ale když se mi podařilo vyhrát v Anglii, tak už jsem lepší já. Přesto se ani dneska nestydím dojít za ním pro radu, protože má velké zkušenosti," srovnává Václav Příhoda, kterému nyní jeho koníček vynesl další vítězství. Tento týden převzal ocenění za první místo mezi technickými talenty Jihočeského kraje do 15 let.

Modely sestavuje doma u stolu ve svém pokoji, barvit je však chodí do sklepa. Kromě modelů vojenských letadel se zabývá i bojovou technikou, jako jsou tanky a další obrněná vozidla.

"Největší piplačka je dát jednotlivé díly modelu dohromady. Přitom to není nejpracnější věc, nejvíc práce si vždycky vyžádají detaily. Naopak nejvíc mě baví barvení hotového modelu, když už se přede mnou vyloupává stroj ve skutečné podobě, v jaké ho používali váleční letci," popisuje zapáleně.

Vítězný americký bitevní letoun sestavil za pouhý měsíc

Než může hotový model představit soutěžní porotě, stráví nad ním dlouhé hodiny. Optimální doba jsou podle jeho zkušeností dva měsíce, výjimkou byl ale vítězný americký bitevní letoun Thunderbolt, který sestavil za pouhý měsíc.

Plastový model je dlouhý asi 15 centimetrů, rozpětí křídel má 20 centimetrů. Ve skutečnosti je tento letoun, který byl za druhé světové války jedním ze symbolů spojenecké vzdušné nadvlády, 72krát větší.

"Vyhrál jsem s ním na sklonku prázdnin mistrovství republiky v Plzni, a tak mě poslali na mezinárodní soutěž do Anglie. Tam bylo asi sedmnáct hodně pěkných modelů. O to víc jsem byl nadšený, že se mi i tam podařilo vyhrát," připomíná Václav.

Při listopadové pětidenní návštěvě mistrovství světa v Anglii si stihl prohlédnout mimo jiné Londýn a také tři letecká muzea. Samozřejmě nevynechal ani obchody s modelářskými potřebami a nevěřícně kroutil hlavou, když tam viděl české modely za nižší ceny než doma.