Z bývalé restaurace Oáza v českobudějovickém parku Stromovka chtěl majitel udělat školku, zastupitelé mu to však nepovolili. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Školku ve Stromovce budějovičtí zastupitelé zatrhli. Zkusí odbahnit Bagr

  • 1
V největším parku v Českých Budějovicích jsou konečně toalety, město tam chce i občerstvení a vymýšlí, jak vyčistit nádrž Bagr, aby se tam lidé mohli koupat. Plánovanou stavbu školky zastupitelé stopli.

Veřejné toalety ano, školka místo Oázy ne. To jsou dvě novinky z českobudějovického parku Stromovka. Před pár dny tam konečně otevřeli veřejné záchody, na jejichž absenci několikrát upozorňovala i MF DNES.

Nově je tam rozmístěných také 30 odpadkových košů. Aktuálně tam zastupitelé odmítli změnu územního plánu, která by umožnila výstavbu mateřské školy v areálu bývalé oblíbené restaurace Oáza.

Místo toho zástupci radnice upozornili, že je potřeba najít v parku o rozloze 68 hektarů prostor pro občerstvení a pokusit se po letech vyřešit problém s nádrží Bagr, která by byla ideálním místem pro koupání.

„Kdyby se to podařilo, myslím, že by tam v létě bylo plno. Jsem ráda i za veřejné záchody. Děti si došly ke stromu, ale dospělí měli smůlu,“ konstatovala Petra Pánková z Budějovic, která si chodí do Stromovky hrát se svými dvěma dcerami.

Loni byli zastupitelé pro školku

Zajímavé bylo sledovat hlasitou diskusi nad projektem stavby školky pro 25 dětí ve Stromovce. S ním se na město obrátili manželé Olga a Václav Strakovi, majitelé Oázy. Zatímco vloni byli úspěšní, letos už nikoli. Pro zadání změny územního plánu, která by umožnila přestavbu na školku, bylo jen 19 zastupitelů, přičemž potřeba bylo alespoň 23 hlasů.

Nádrž Bagr v českobudějovickém parku Stromovka by zastupitelé rádi nechali...
V českobudějovickém parku Stromovka jsou nově toalety.

Mnozí tentokrát hlasovali i v souladu s vyjádřením útvaru hlavního architekta města. „Požadovaná změna je proti zájmu města. Případná likvidace restaurace je již nyní v rozporu s dlouhodobě rozvíjeným zaměřením parku na krátkodobou rekreaci pro téměř stotisícové město,“ napsali zástupci útvaru.

Vznik školky by byl podle nich problematický z hlediska dopravní obsluhy i narušení charakteru Stromovky.

„Navíc bychom se tím podle mého názoru plíživě přiblížili salámové metodě postupného zastavování parku. Dali bychom tím za pravdu majitelům tamních pozemků, kteří je městu v minulosti odmítli prodat s tím, že z nich radnice udělá stavební parcely,“ upozornil zastupitel Juraj Thoma (Občané pro Budějovice). Stromovka má statut lesoparku, a taková by podle něj měla zůstat.

Školka by naopak nevadila náměstkovi primátora Petru Podholovi (ČSSD). „Myslím, že pokud by byl objekt využitý pro školku, tak by to nemělo žádný negativní dopad na lokalitu,“ reagoval Podhola.

Restaurace podle mnohých chybí

Václav Straka už dříve tvrdil, že o restauraci nemá v Oáze zájem. Občerstvení ve Stromovce podle mnohých chybí. I bez restaurace by se mohlo v dohledné době objevit.

Na konci minulého týdne tam po dlouhém čekání otevřeli veřejné WC včetně bezbariérové části. Stavba vyšla na více než 2,6 milionu korun. Toalety jsou v severní části u vstupu do Stromovky, přístupné z ulice Na Zlaté stoce. Plánovaná doba otevření toalet je do konce října, denně od 8 do 20 hodin.

„V další fázi chceme v tomto místě ještě občerstvení. Musíme ale vyřešit problém s pozemkem. Ten, který je hned vedle toalet, je ve vlastnictví Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Místo je to dobré, je na trase hned tří chodníčků,“ konstatoval Podhola.

Vlastnictví pozemků je ostatně problém takřka celé Stromovky, která kromě úřadu patří ještě soukromým vlastníkům, takže město má velmi omezené možnosti, jak s parkem pracovat. Podobné je to i s nádrží Bagr, která by mohla sloužit jako koupaliště. Tam se zase městu nedaří získat zelenou k odbahnění.