Martina Havlíčková, která se pokouší spolu s dalšími nadšenci obnovit Mařížský park.

Martina Havlíčková, která se pokouší spolu s dalšími nadšenci obnovit Mařížský park. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Slavoničtí bojují za unikátní park. Chtějí, aby byl památkově chráněný

  • 3
Občané Slavonic na Jindřichohradecku se pustili do boje za zdejší Mařížský park, který se pyšní unikátní modřínovou alejí a čtyřmi 400 let starými duby. Sehnali dobrovolníky, dotace a teď usilují o to, aby se park dostal na seznam zákonem chráněných památek. Zastupitelé ale o tom nechtějí ani slyšet.

Nejvíce aktivní je při obnově parku kosmetička Martina Havlíčková, která je vedoucí projektu Evropský park Bavorsko - Čechy. Loni právě díky tomuto projektu získala z Evropské unie peníze na rekonstrukci parku a místní lidé se pustili do jeho regenerace.

Odpočinkovou zónou byl park naposledy po II. světové válce. "Chceme, aby park vydržel i dalším generacím a aby byl více chráněn než jen jako zeleň ve městě. Zaslouží si to, je to krásné a zajímavé místo, které má i historickou hodnotu," vysvětluje Havlíčková, proč sepsali lidé petici o větší památkovou ochranu parku ve Slavonicích.

Unikátní modřínová alej v Mařížském parku je dlouhá 320 metrů a její stáří se odhaduje na 115 let.

Sto devadesát devět lidí požadovalo, aby zastupitelé podali na ministerstvo kultury žádost o registraci parku do seznamu památek. Toho se ale nedočkají. Ani agentura ochrany přírody nepovažuje požadavek na památkovou ochranu parku za odůvodněný.

"Alej má samozřejmě asi významnou hodnotu, ale měli bychom vše zvážit, abychom neudělali unáhlené rozhodnutí, které by nás pak mohlo mrzet," řekl starosta Josef Urban.

K němu se připojili i další zastupitelé, kteří se obávají, že kdyby park byl památkově chráněný, tak další investice v něm budou velmi svázané. "Nemáme strategický plán, jak dál bude město směřovat. Kdyby chtěl někdo v parku nějak zasahovat, tak je tu město, které to nedovolí. Parku dnes nic nehrozí," namítal další zastupitel Libor Karásek, který je zároveň předsedou regenerační a stavební komise.

V Mařížském parku je i ruina bývalého zámku.

Za park bojuje pět let trvale deset lidí. Další desítky pomáhají, když je potřeba. Partě nadšenců kolem Havlíčkové se podařilo získat dotaci na regeneraci parku ve výši 3,1 milionu korun. Za to už se jej podařilo vyčistit od náletových dřevin, pokácet několik suchých stromů, vyčistit zbytek kašny, která je před zámkem.

Letos ještě odborné firmy vytrhají staré pařezy a kořeny kolem kašny. Zasadí zde  trvalky a vyčistí i okolí modřínové aleje, která patří mezi největší u nás.

"Samozřejmě jsme sem zpočátku chodili i na brigády, ale teď už podle pravidel dotací musí práce dělat odborné firmy. Je škoda, že zastupitelé nechtějí park památkově ochránit. Důvod je ten, že se neustále kalkuluje, co by kdyby," krčí rameny Havlíčková.

Zastupitelé zatím udělali jen jeden vstřícný krok, radní Čestmír Palán slíbil, že navrhne, aby byl park vyhlášený jako krajinný prvek.