(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Budějovická slévárna ukončí po 50 letech výrobu a propustí většinu lidí

  • 5
Vedení českobudějovické společnosti SCB Foundry oznámilo, že končí s výrobou a propouští 67 z 91 zaměstnanců. Firma neustála dlouhodobé problémy s odbytem. Slévárna odlitků fungovala přes padesát let.

„Společnost se v důsledku dramatického poklesu zakázek dostala do ekonomické krize, vzhledem k níž je nucena zastavit výrobní program. Za těchto okolností není schopna zachovat stávající počet zaměstnanců,“ napsal odborovému svazu KOVO předseda představenstva akciovky Andriy Tertychko.

Výpověď dostanou podle šéfa slévárny zaměstnanci, kteří vykonávají činnosti související s provozem, tedy 67 z posledních 91 pracovníků.

Podle předsedy základní organizace odborářů slévárny Stanislava Mareše, kterému rozhodnutí oznámilo vedení jako prvnímu, to znamená, že majitel si zatím ponechá například vrátné nebo hlídače.

„Společnost se zavázala, že všechny kroky spojené s hromadným propouštěním povede v souladu se zákoníkem práce. Pracovní poměr s dvouměsíční výpovědí by propuštěným měl skončit k 30. září 2017,“ poznamenal Mareš.

Krizi slévárny, která v nejlepších časech zaměstnávala až dva tisíce lidí, už přitom několik let sledují nejen odbory, ale i úřad práce. Většina odborných pracovníků slévárny je totiž několik měsíců na nucené dovolené a pobírají 60procentní mzdu. Elektrické tavicí pece stojí od dubna.

Slévárna zažila krizi už v roce 2014

„Pokud zaměstnanci obdrží výpovědi, mohou se u nás ucházet o volná místa. Do té doby jen orientačně jako případní zájemci. Věřím, že vhodné pracovní příležitosti nakonec najdou, o strojaře je všude zájem,“ míní ředitel jihočeské pobočky úřadu práce Ivan Loukota.

Slévárna zažila krizi už koncem roku 2014, kdy rovněž propouštěla a nechávala zaměstnance doma. Kvůli osmdesátimilionovému dluhu ji dostali do insolvence věřitelé, krajský soud nakonec toto řízení zrušil. Restart měla zajistit zakázka výroby odlitků pro USA, která nakonec skončila také neúspěchem.

Společnost má ukrajinské majitele a podle obchodního rejstříku kapitál ve výši 340 milionů korun. V účetní uzávěrce za rok 2015 udávala jako nejcennější majetek budovy a strojní zařízení, podle odborníků, kteří poměry ve slévárně znají, je ale movitý majetek silně zastaralý. Případnou největší hodnotu by mohly představovat pozemky, které auditor uzávěrky ocenil na 35 milionů korun.