Do lihovaru v Poněšicích nyní lidé vozí především švestky. Na snímku urovnává majitel palírny Jaroslav Ledajaks ovoce v násypce odpeckovačky.

Do lihovaru v Poněšicích nyní lidé vozí především švestky. Na snímku urovnává majitel palírny Jaroslav Ledajaks ovoce v násypce odpeckovačky. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Slivovice bude letos méně, pálit se budou hlavně jablka

  • 2
V lihovarech na jihu Čech letos chybějí švestky, kterých se urodilo velmi málo. V pálenicích tak zavoní hlavně jablka. Litr destilátu navíc letos vyjde kvůli vyšší dani zhruba o pětikorunu dráž.

Kdo si vloni udělal zásoby domácí slivovice, neprohloupil. Letos je totiž na jihu Čech o švestky nouze. Velmi slabá byla i sklizeň višní a třešní. Mnozí zahrádkáři tak ani nemají co pálit. Navíc všechno ovoce letos dozrává až s třítýdenním zpožděním.

Většina pěstitelských pálenic v kraji tak zatím jen přijímá kvas či ovoce k dalšímu zpracování. Samotné pálení začne až příští týden. Některé pálenice dokonce počkají až do října. Švestky se nyní dokonce dovážejí ze zahraničí, ale ani tam jich není moc. Navíc se to mnohým kvůli ceně ani nevyplatí.

Do lihovaru v Poněšicích na Českobudějovicku lidé v těchto dnech vozí především švestky. Na snímku urovnává majitel palírny Jaroslav Ledajaks ovoce v násypce odpeckovačky

Za slivovici, kalvádos nebo třeba višňovici lidé letos na většině míst zaplatí více než vloni. Může za to nárůst spotřební daně z lihu, která vzrostla o desetikorunu na 143 korun za litr absolutního alkoholu.

U litru běžného padesátiprocentního destilátu to tedy dělá pětikorunu. Ceny jednotlivých pálenic v kraji se značně liší. Pohybují se mezi 130 a 170 korunami.

Právě nyní je nejvhodnější doba pro zakládání ovocného kvasu. Ten si ale vlastnoručně dělá jen málo Jihočechů. Většina do pálenic vozí ke zpracování ovoce. Mělo by být zralé, bez listí a dalších nečistot. Shnilé plody lihovary odmítnou.

Přístup má každá pěstitelská pálenice jiný. Zatímco někde přijímají pouze kvasy, jinde zase chtějí jen ovoce. Na litr slivovice je zapotřebí 10 až 13 kilogramů švestek, na výrobu stejného množství jablkovice potřebují lidé 12 až 15 kilogramů jablek. U třešní a višní je to okolo 13 kilogramů.

Kolik alkoholu se pálením nakonec získá, záleží na obsahu cukru v ovoci. Výtěžnost se tedy může značně lišit. Velmi také záleží, jak kvalitně byl zpracován kvas. Rané ovoce, jako jsou třešně, často kvasí jen dva až tři týdny, naopak u pozdního ovoce trvá celý proces pět týdnů, někdy i déle.

,