Soběslavský stacionář Rolnička pořídil loni pro své klienty nový mikrobus. Zaplatili jej sponzoři. I letos se Rolnička potýká s nedostatkem finančních prostředků.

Soběslavský stacionář Rolnička pořídil loni pro své klienty nový mikrobus. Zaplatili jej sponzoři. I letos se Rolnička potýká s nedostatkem finančních prostředků. | foto: René Flášar, MF DNES

Služby pro postižené na jihu Čech zdraží. Neziskovkám chybí peníze

  • 1
Neziskové organizace, které poskytují sociální služby, se léta potýkají s nedostatkem peněz a i letošní dotace jsou opět nižší než loni. Propad v jejich rozpočtech je tak velký, že musí hledat, kde ušetřit, aby nemusely omezovat služby. Třeba soběslavská Rolnička ale bude muset své služby zdražit.

Nedostatek peněz na provoz se snaží neziskové organizace řešit pomocí půjček, snižováním platů nebo posilováním výroby v chráněných dílnách. Jenže každoroční boj o přežití pracovníky neziskovek čím dál víc vyčerpává.

Například soběslavská Rolnička, která poskytuje služby 60 dětem a dospělým s mentálním a kombinovaným postižením z Táborska, potřebuje sehnat na roční provoz 13,7 milionu korun. Polovinu z této částky získávala z dotací.

"Už předchozí rok přinesl dramatické snížení. Oproti roku 2009 jsme dostali o 1,2 milionu korun méně. Letos se situace opakuje. Dotace nám byla opět zkrácena o další milion. Během dvou let tak musíme pracovat se ztrátou přes dva miliony korun," vypočítal ředitel Rolničky Karel Novák.

Kvůli nedostatku peněz na provoz už přišli zaměstnanci střediska o pohyblivé složky mzdy a příspěvek na stravování. Rolnička bude muset také zdražit služby a další peníze se pokusí získat od měst a obcí, jejichž obyvatelé její sociální služby využívají.

V Preventu se nyní platí za jídlo a nápoje

Zhruba stejný roční rozpočet jako Rolnička potřebuje získat na provoz strakonické sdružení Prevent. To pracuje s uživateli drog, zabraňuje šíření infekčních onemocnění mezi klienty. Zprostředkovává také léčbu drogových závislostí i poradenství. I tady hledají úspory.

"Od ledna jsme zkrátili provozní dobu a zavedli placení za jídlo a nápoje, které naše kontaktní centra poskytují. Spojíme také týmy v  obou centrech," popsal ředitel Preventu Michal Němec.

Podle vicehejtmanky pro zdravotnictví a sociální věci Ivany Stráské poslal stát do jižních Čech za poslední tři roky o 120 milionů méně. Letos schválilo ministerstvo práce a sociálních věcí na sociální služby pro všechny jihočeské poskytovatele zhruba 400 milionů, což je proti loňsku propad o 60 milionů. To je podle Stráské prakticky likvidační.