Symbolem Písku je Kamenný most.

Symbolem Písku je Kamenný most. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lepší parkování i úspora vody. Písek se mění ve smart city

  • 1
Až 30 milionů litrů vody ročně pomůže Písku ušetřit systém, který bude počítat rychlost proudění a tlakového poměru vody v potrubí. Město ho zavede jako součást projektu Smart City. Podobnou cestou se vydává také Tábor.

Chytré telefony, televize i automobily. Technologie, které mají v názvu slovo smart, se objevují v posledních letech v domácnostech v různých podobách. Cestou nejmodernějších technologií se vydává od začátku letošního roku i Písek.

Jako první mezi srovnatelně velkými městy v České republice sestavil ucelenou koncepci, takzvanou modro-žlutou knihu, která ukazuje vize při přeměně v chytré město neboli Smart City.

Inteligentní technologie mají zpříjemnit obyvatelům Písku život například optimalizací veřejné dopravy, pomoci s parkováním, ušetřit peníze v městské kase, uspořit energie v městských budovách nebo vytvořit otevřenější veřejné správy.

V druhé polovině roku má začít rekonstrukce parkoviště P1 na Výstavišti, jehož součástí budou inteligentní parkovací místa a dobíjecí stanice pro elektrovozy, elektromotorky a elektrokola.

Nové systémy veřejného osvětlení

Řidiči tak ušetří benzin projetý při hledání volných stání. „Do ulic chceme v blízké budoucnosti instalovat nové systémy veřejného osvětlení včetně snímačů, které pomohou řidičům při hledání volných parkovacích míst nebo nás budou informovat o vytíženosti veřejné dopravy,“ říká místostarosta Josef Knot, který stál u zrodu myšlenky na zapojení Písku do Smart City.

Právě kvůli monitoringu má ale projekt také své odpůrce. Ti se obávají hlavně sledování pohybu lidí v Písku ve stylu „velkého bratra“. Podle místostarosty Knota jsou takové obavy liché.

„Nechceme v žádném případě nikoho sledovat. Senzorická čidla ve veřejném osvětlení budou sice zaznamenávat pohyb osob a automobilů, bude se ale jednat o anonymní záznamy, nebudou vidět konkrétní tváře ani značky vozidel,“ uklidňuje Knot.

Spočítají rychlost proudění

Co naopak sledováno bude, je spotřeba energií. Město pořídí systém, který bude počítat rychlost proudění a tlakového poměru vody v potrubí. S tím souvisí optimalizace ztrát vody v síti. Systém sloužící majitelům, správcům nebo provozovatelům vodohospodářské infrastruktury, pomůže modelovat situace, které mohou nastat ve vodovodním řadu. Novinka má ušetřit až 30 milionů litrů vody ročně.

„Jedná se například o porušená potrubí, přerušení dodávek vody, zahlcení čerpadel nebo zakalení vody. Matematický model je možné využít také při projektování nových vodovodů, rozšiřování současných rozvodů či napojování nových odběratelů a podobně,“ vysvětluje Knot.

„Pořízením modelu předpokládáme snížení ztrát o dvě až tři procenta, což je úspora ztracené vody v potrubí o 30 milionů litrů vody ročně,“ podotýká Roman Honzík, jednatel Vodárenské správy Písek. Úspora by se pak mohla projevit i v peněženkách obyvatel, voda by totiž mohla o něco zlevnit. Město uvažuje o zapojení systému do projektu Nová úpravna vody Písek, který by měl začít na jaře příštího roku.

Moderní technologie budou stát i za větší informovaností obyvatel. Od 1. září bude veřejnosti na webu města k dispozici například rozklikávací rozpočet, který pomůže srozumitelně prezentovat hospodaření města a umožní veřejnosti „kontrolovat“ nakládání s veřejnými penězi.

Písek je inspirací pro Tábor

Písek zaujal svým aktivním přístupem ke Smart City i v zahraničí. S nabídkou spolupráce, vzájemné výměny a sdílení informací a zkušeností ho oslovilo norské město Trondheim, partnerem je také americké Orlando.

Vize inteligentního města má i Tábor. Ten chce z Písku čerpat inspiraci a vydat se podobnou cestou.

„Před zhruba pěti měsíci jsme vytvořili pracovní skupinu, která dává dohromady myšlenku základních skript Smart City. Dělám koordinátora, na podzim bych chtěl materiál dokončit a předložit radním, případně zastupitelům. Reálně by to pro obyvatele mělo znamenat větší komfort ve vztahu k městským záležitostem,“ říká starosta Tábora Jiří Fišer.

Už teď v Táboře některé věci fungují. „Do této oblasti bych zařadil i míru používání stlačeného plynu v městské hromadné dopravě. Patříme, myslím, ke špičce, nadpoloviční část autobusů MHD na něj jezdí už teď,“ podotýká Fišer.

Jedná se také o některé mobilní aplikace. „Když se lidé přihlásí do systému, dostanou informace třeba o blokovém čištění ulic, aby si včas odklidili auto a nemuseli pak platit pokutu. Myslím, že pro systémy městských služeb, jako je doprava, zásobování teplem, elektřinou nebo vodou, budou mít v budoucnu ve městech chytré systémy své místo. Ušetří lidské síly i peníze,“ dodává Fišer.