Sokolský ostrov. U plaveckého bazénu v centru Českých Budějovic se scházejí...

Sokolský ostrov. U plaveckého bazénu v centru Českých Budějovic se scházejí zejména mladí lidé. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Budějovické parky dělí jen řeka. Sokolský ostrov žije, ale Háječek spí

  • 1
Jsou od sebe přes řeku padesát metrů. Ovšem v oblibě mezi obyvateli Českých Budějovic je obrovský rozdíl. I přes zásahy a investice radnice zůstává park Háječek v centru krajského města po většinu roku opuštěný, zatímco Sokolský ostrov je stále zaplněný.

Je čtvrtek, krátce po poledni. Na Sokolském ostrově jsou desítky lidí. Skupinky přátel spokojeně posedávají na vyhřáté zemi u soutoku Malše a Vltavy. O pár desítek metrů dál přes řeku je park Háječek, v mnohém podobný, a přesto jiný. Oproti "Sokoláku" je totiž takřka opuštěný a ve stejnou dobu tam je jen devět lidí.

Proč jedno místo v centru Českých Budějovic žije, a na druhém to nefunguje? Otázku si kladou mnozí a trápilo se s ní i vedení města. I přes některé úpravy doposud nepřišlo na to, jak Háječek oživit.

Oproti tomu na Sokolském ostrově to žije přirozeně samo od sebe. Také proto se na území sevřené dvěma řekami po roce letos vrací Budějovický majáles.

"Důvody návratu jsou dva. První je čistě praktický, ostrov má kvalitní drenáž, takže ani při deštivém počasí nepřijde louka k takové újmě. Druhým důvodem je, že je to unikátní oáza, která má ohromnou tradici. Setkávají se tam studenti a open air majálesu tam zkrátka patří," řekl Ladislav Zibura, jeden z pořadatelů studentských oslav.

Háječek. Břeh v parku je spíše útočištěm rybářů, kteří hledají klid.

Háječek rozhodně v minulosti nebyl opuštěným místem, spíš naopak.

Vystihl tak náladu, která o pár metrů dál v Háječku chybí. "Sokolský ostrov má také tu výhodu, že je víc slunečný. Navíc tím, jak je mezi řekami, jsou tam lidé více semknutí," nabídl Zibura hlavní důvody úspěchu lokality.

S teplým a slunečným počasím jsou nyní rozdíly mezi oběma parky markantnější. Odraz opuštěného Háječku je pak výraznější i proto, že naproti přes most je okolí Železné panny neustále plné lidí díky oblíbené cyklostezce, dvěma restauracím a prodeji zmrzliny.

Podle náměstka primátora Kamila Calty si však Háječek už našel své příznivce. "Především v době promítání letního kina hodně ožívá," okomentoval Calta.

Loni se to skutečně povedlo, když město dalo z rozpočtu peníze a promítalo se celé prázdniny zdarma. Letní kino se sice nedočkalo modernizace a digitalizace, ale přilákalo tisíce lidí opačnou cestou. Nabídlo osvědčené klasiky a několik lákavých novějších filmů, vše zdarma.

"I letos počítáme s tím, že bude opět zadarmo. Ještě chceme oslovit některé firmy, jestli by například neměly zájem zaplatit kapelu, která by před promítáním přilákala další lidi, a park tím více ožil," nastínila další plány na podporu Háječku náměstkyně primátora Ivana Popelová.

A další oživení parku? Vedení města v nejbližší době nic nechystá. Už rok má přitom k dispozici návrhy na proměnu parku, které vzešly z urbanisticko-architektonické soutěže. Zatím však zůstávají v šuplíku.

Autoři nejlepších prací se vesměs shodují, že letní kino sice do parku patří, ale jeho současná podoba působí těžkopádně a potřebuje upravit. Prostor by pak mohl sloužit nejen pro promítání filmů, ale třeba i sportovní přenosy a další divácky vděčné akce.

V Háječku také nefunguje propojení hvězdárny se zbytkem lokality. V úvahách je i provoz kavárny. V minulosti o ni měl zájem majitel tamního altánu, ale z plánu podle Popelové sešlo. Naopak si dovede představit oživení u břehu.

"Uvažovali jsme o tom i na základě ideové soutěže. Cílem by bylo upravit břeh tak, aby byl více přístupný," doplnila náměstkyně. Ke změně by však město potřebovalo mimo jiné i povolení Povodí Vltavy.

Kompletní proměna Háječku by podle radnice stála minimálně 20 milionů korun. Takový je alespoň odhad nákladů vítězného soutěžního návrhu. Ani pak však nikdo nezaručí, že místo bude mít genia loci, které nedaleký Sokolský ostrov bezesporu má.

Míval ho i Háječek, ale je zapomenutý. Třeba se vrátí, až se mostem spojí právě s ostrovem. I taková možnost se objevuje v jednom z ideových návrhů.

"Význam a potenciál Háječku nejlépe pochopíte z historických fotografií, kde jeho novoromantická úprava přímo vybízela ke každodennímu využití a za první republiky patřil k nejhezčím místům ve městě," zmínil architekt Mirek Vodák, který se loni v seriálu MF DNES věnoval i tomuto parku.