Primátor Budějovic Juraj Thoma čelí od září 2012 obvinění ze zneužití pravomoci

Primátor Budějovic Juraj Thoma čelí od září 2012 obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě veřejného majetku. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Kauzu primátora Thomy si soudy přehazují jako horký brambor

  • 0
Pochybnosti o nestrannosti, podjatost. Právě kvůli těmto důvodům se kauzou primátora Juraje Thomy, obžalovaného kvůli nevýhodné IT zakázce se společností Bit Servis, neměl zabývat Krajský soud v Českých Budějovicích. U pražského vrchního soudu si však zřejmě myslí pravý opak, a tak případ znovu vrátili na jih Čech.

Chvíli to přitom vypadalo, že by se mohlo rozhodovat právě v Praze, nebo Plzni, kde se kauzou zabýval tamní státní zástupce. Thoma je obžalován ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku. V roce 2010 podepsal dodatek smlouvy k provozu IT služeb na magistrátu, který byl údajně pro město nevýhodný.

Kauza primátor

Září 2012

Juraj Thoma (OPB) čelí obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku, což odmítá. Policisté jej obvinili, že v roce 2010 podepsal pro město nevýhodný dodatek smlouvy k provozu počítačů, webů a programů na magistrátu.

Prosinec 2012

Státní zástupce zastavil trestní stíhání Thomy. Policie podle něj nepřinesla dost důkazů.

Duben 2013

Thoma si převzal nové usnesení o zahájení trestního stíhání ve věci podpisu dodatku s firmou Bit Servis a zneužití pravomoci.

Listopad 2013

Policie posílá spis státnímu zástupci.

Březen 2014

Státní zástupce na Thomu podal obžalobu. Hrozí mu až deset let.

Podle obžaloby tak způsobil škodu až devět milionů korun. Primátor od začátku veškerá obvinění odmítá a případ považuje za vykonstruovaný. Jednou už zastupitelství stíhání proti Thomovi zastavilo pro nedostatek důkazních materiálů. Tentokrát se spíše schyluje k soudnímu líčení.

Otázkou je, kde se nakonec definitivně uskuteční. Kauzu lze přirovnat k horké bramboře, kterou si soudy přehazují. Už na začátku června se chtěl budějovický krajský soud projednávání obžaloby vzdát. Předsedkyně senátu Olga Smrčková, jež se měla spisem zabývat, tehdy informovala, že chce Vrchní soud v Praze přesvědčit, aby vše přidělil jinému soudu z důvodu možné podjatosti.

Jedním z přísedících soudců je totiž bývalý primátor města Miroslav Tetter, kterého státní zástupce navrhoval vyslechnout jako svědka.

Podjatost nehraje roli v kauze poprvé

„Jestliže v řízení vystupuje osoba se vztahem k příslušnému soudu, může to vyvolat určitou pochybnost o jeho nestrannosti,“ vysvětlila předsedkyně Smrčková. Tetter sice byl vyloučen z projednávání Thomova případu, i tak je ale v kontaktu s ostatními přísedícími.

Právě předsedkyně senátu českobudějovického soudu nyní informovala, že je celá věc zpátky na jihu Čech. „Vím z trestní kanceláře, že spis přišel zpátky k nám. Ale bližší informace, proč takto vrchní soud rozhodl, zatím nemám. Teprve se budu spisem zabývat,“ řekla Smrčková.

Podjatost nehraje v primátorově kauze roli poprvé. Případ mělo na starosti Krajské státní zastupitelství v Plzni, českobudějovický krajský státní zástupce Petr Dušek ho nemohl převzít, protože se s Thomou osobně dobře zná. Na západě Čech se spisem zabýval státní zástupce Václav Průcha, který podal na primátora obžalobu v březnu letošního roku.

Sám Thoma je nyní na dovolené, a tak se k novinkám v případu nevyjádřil. Věc už ale nechtěl komentovat ani v předchozích měsících. „Už jsem k tomu řekl vše,“ reagoval před časem s tím, že platí, že se cítí nevinen. Proti trestnímu stíhání mimo jiné už na jeho začátku podal stížnost.