Táborský soud řeší, zda muž chtěl prodávat a těžit cizí lesy. (Ilustrační snímek)

Táborský soud řeší, zda muž chtěl prodávat a těžit cizí lesy. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Muž podle obžaloby padělal kupní smlouvy k lesům, hned tam chtěl těžit

  • 4
Rozsáhlý případ podvodů řeší táborská pobočka krajského soudu. Dopustit se jich měl devětapadesátiletý Ludvík Hromádko, který podle státního zastupitelství padělal kupní smlouvy k lesním pozemkům a bez vědomí původních majitelů na sebe převáděl hektary lesů, které pak chtěl obratem vytěžit či prodat.

V kauze jde o pozemky na Pelhřimovsku, Žďársku, Semilsku nebo Liberecku v hodnotě milionů korun. Scénář byl vždy stejný: na příslušný katastr přišla kupní smlouva mezi původním majitelem a Hromádkem s notářsky ověřenými podpisy.

Jedním z takto podvedených byli i manželé Kadlecovi z Českých Budějovic. Na Žďársku mají přes 30 hektarů lesů, luk a polí. Nikdy je prodávat nechtěli. V lednu loňského roku jim však přišel dopis z katastrálního úřadu o provedení vkladu.

„Hned jsem tam volala, poslali mi kopii kupní smlouvy a zjistili jsme, že to nejsou vůbec naše podpisy,“ uvedla v úterý u soudu Jiřina Kadlecová. „Báli jsme se, aby tam někdo nezačal těžit. Žádali jsme proto lidi ze vsi, aby to hlídali,“ dodala podvedená žena.

Plná moc od neexistujícího bratra

Podobný průběh měl i další případ. Odhalil ho lesní hospodář Jiří Pohan, který se staral o les paní Marouskové.

„Znám ji velmi dobře, stejně jako ten les. Proto mě překvapilo, že mi volal známý z katastru, jestli paní Marousková les prodává. Bylo mi to divné, tak jsem jí volal a ona řekla, že rozhodně nic neprodává,“ vypověděl Pohan.

Informoval proto nadřízené, že se děje něco podezřelého. A dozvěděl se, že Ludvík Hromádko, jakožto nový majitel lesa, již žádal o dokumenty potřebné k těžbě dřeva. Na kupní smlouvě byl podpis Hromádka a Jana Marouska, bratra majitelky s plnou mocí.

„To už jsem věděl, že je to podvod, protože paní Marousková žádného bratra neměla a za svobodna se jmenovala jinak,“ upozornil lesní hospodář.

Věc začala řešit policie. Jenže v tu dobu se u lesa objevil harvestor, který zvládne vytěžit až 200 kubíků za den. „Podle pána, který byl na těžbu objednán, se mělo z lesa vytěžit tři tisíce kubíků dřeva,“ dodal Pohan.

Chtěl 2,3 milionu korun v hotovosti

Mezitím už Hromádko jednal s jiným podnikatelem, že mu les prodá. Cenu stanovili na 2,3 milionu korun. „Velmi spěchal, požadoval platbu v hotovosti. Byl jsem opatrný, protože vklad do katastru byl čerstvý, a navíc měl trvalé bydliště na radnici,“ vypověděl podnikatel.

Pokud by se prokázalo, že pozemek je v pořádku a není na něm žádná exekuce, mělo k předání peněz dojít na katastrálním úřadě. Jenže tam Hromádku jedna z úřednic poznala a zavolala ředitele. Hromádko poté podnikateli oznámil, že se vyskytl nějaký právní problém a transakce se odkládá.

Obhajoba tvrdí, že se sám Hromádko stal obětí podvodu. V případě prokázání viny jej soud může poslat až na deset let do vězení.