Juraj Thoma u soudu. Snímek je ze 3. února letošního roku.

Juraj Thoma u soudu. Snímek je ze 3. února letošního roku. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Thoma: Bili mě pěstmi. Lékaři na těle stopy po útoku ale nenašli

  • 10
Před českobudějovickým okresním soudem pokračuje líčení proti dvěma mladíkům obžalovaným z napadení bývalého primátora Juraje Thomy. Ten se odehrál loni v létě, kdy stál v čele Budějovic. Verzi útoku popisovanou Thomou a jeho manželkou rozbili nejen vyslechnutí svědci, ale zpochybnil ji i soudní znalec.

Soudní znalec z oboru lékařství Zdeněk Šenkýř uvedl, že napadený lékařům i policistům popsal, že čelil ranám pěstí a kopancům, ale ti na jeho těle nenašli po takových zásazích stopy.

Dva dvaadvacetileté muže žalobce obvinil z výtržnictví a jednoho z nich navíc z útoku proti úřední osobě s ublížením na zdraví. Incident se stal loni 10. srpna nad ránem na mostě v českobudějovické Biskupské ulici.

Thoma tvrdí, že jeden z nich mu začal nadávat, protože jeho otci dělal potíže při stavbě obchodního centra. Napadal jej ranami pěstí do prsou a obličeje. Do konfliktu se přidal jeho známý a uštědřil mu záhlavec. Následkem toho měl pohmožděnou krční páteř a 14 dní marodil.

Náhodní svědci popisovali ve středu u soudu scénu poněkud jinak. Podle nich Thoma nadával jako první. „Byla to strkanice, jakou vidím jako zaměstnankyně restaurace denně. Ten pán, který měl být primátor, vypadal opile a křičel vy mladí parchanti,“ uvedla svědkyně.

Další zase popisoval, jak druhý z obžalovaných jen po mostě přecházel a Thoma mu začal sprostě nadávat, aby nečuměl. Nikdo z nich si ale nevšiml, že by padaly rány pěstí. Napadený primátor nakonec zavolal policisty a před nimi zkolaboval.

Znalec Šenkýř uvedl, že Thormovo poranění páteře je hodnocené jako lehké zranění, ostatní zarudlé fleky na kůži jsou způsobené jen lehkým strkáním.

„Rentgen potvrdil podvrtnutí . Mohlo být způsobené úderem zezadu do hlavy, po kterém se ale stopy nenašly, ale mohly vzniknout třeba nekoordinovaným pohybem hlavy, přeležením krku nebo i pádem při omdlení,“ řekl Šenkýř.

Posudek označil předseda senátu Milan Kučera za zásadní, a případ proto odročil na září, kdy zřejmě padne rozhodnutí. Daliboru Arnoldovi hrozí až dva roky vězení, jeho známému Lukáši Moudrému. dokonce šest let za útok se zraněním.

Podle obhájce jednoho z obžalovaných Jiřího Šolce je kolem incidentu víc neznámých. Například to, že primátorovi, kterého svědci popisovali jako opilého, nedělali policisté ani lékaři testy na zjištění alkoholu, zatímco jeho manželka se podrobila zkoušce dechu.