ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Advokát zpronevěřil kvůli známkám miliony z úschovy. Dostal 4,5 roku

  • 15
Krajský soud v Táboře poslal na čtyři a půl roku do vězení bývalého českobudějovického advokáta Zdeňka Koupala, který zpronevěřil 14 milionů. Vybral účet firmy, kterou spravoval, a utratil peníze svěřené do advokátní úschovy. Peníze použil na splácení svých dluhů a také na nákup poštovních známek.

V prvním případě byl Koupal konkurzním správcem jedné firmy. Z prodeje majetku společnosti získal tři miliony, dluhy s nimi ovšem zaplatil svoje.

Ve druhém případě Koupal pracoval pro svého známého, jehož firma kupovala nemovitosti v areálu slévárny. Cena byla 18 milionů.

„Chtěl jsem zaplatit dva miliony jako zálohu a zbytek přes notářskou úschovu. Pan Koupal mě přesvědčil, že je to drahé, ať peníze svěřím do depozitu jeho advokátní kanceláře,“ vypověděl podnikatel Vladimír Chaluš.

Šestnáct milionů skutečně na Koupalův účet poslal. „Dnes vím, že to byla chyba,“ dodal.

V dubnu se mu totiž ozval prodávající, že peníze stále nedostal. Když Chaluš zavolal Koupalovi, aby zjistil, kde je problém, dozvěděl se krutou realitu.

„Kajícně se přiznal, že peníze už nemá. Že je potřeboval na něco použít, a až je bude mít, že mi to doplatí,“ vylíčil Chaluš. Své peníze už nikdy neviděl.

V 70 letech má obstavený důchod

Hned první den, kdy Koupalovi přišly miliony na účet, začal peníze rozesílat svým věřitelům. V několika případech platil dluhy klientům, kteří si k němu dali peníze do úschovy. Několik předchozích menších zpronevěr tak Koupal sloučil do jedné velké.

„Platil i statisícové dluhy a další statisíce vybíral. Smyslem jeho půjček byl nákup známek. Byl vášnivým filatelistou, za požadovanou známku byl ochoten zaplatit jakoukoli cenu,“ uvedla státní zástupkyně Marie Štěpková.

Takto si přivlastňoval cizí peníze až do 23. dubna, než se na zpronevěry přišlo. Pro poškozenou firmu ale bylo pozdě - 11,5 milionu musela za nemovitosti zaplatit znovu.

Šance, že firma z Koupala peníze dostane, je minimální. Bývalému advokátovi je skoro 70 let, nemá už žádný majetek a důchod má obstavený.

„Advokátní úschovu jsem považoval za tabu. Vůbec by mě to nenapadlo. Člověk taky nejde k doktorovi na operaci a nečeká, že ho podřízne,“ řekl poškozený podnikatel.

Obhajoba v závěrečné řeči požadovala pro Koupala podmínku. Jako polehčující okolnosti uváděla, že se přiznal, spolupracoval, připomínala jeho vysoký věk a také to, že se stará o jedenadevadesátiletou matku a nemocnou manželku.

Sám Koupal projevil vůli své dluhy hradit. „Pokračovat v náhradě škody můžu jedině na svobodě. Proto prosím o podmínečné odložení trestu,“ řekl Koupal.

Mohl dostat až deset let

Soudce Petr Černý obžalovanému nevyhověl. To, že se Koupal zpronevěry dopustil jako advokát, mu přitížilo.

„Za současné situace, kdy podobných případů bohužel přibývá, a to i v Jihočeském kraji, musíme z preventivních důvodů ukládat nepodmíněný trest,“ zdůvodnil Černý a zdůraznil, že obžalovaný sahal na depozitum, které je pro advokáta nedotknutelné.

„Faktem je, že před námi stojí dosud bezúhonný člověk, kterému je skoro 70 let. Zodpovědně se chová ke své manželce a matce. Na druhou stranu naprosto nezodpovědně podlehl své filatelistické vášni a rozfofroval jmění své rodiny, ale i osob, které zastupoval,“ poukázal soudce.

Senát dospěl k závěru, že trest ve výměře pět až deset let by byl pro Koupala příliš tvrdý. Proto uložil trest pod dolní hranicí sazby a také nejmírnější způsob výkonu trestu - věznici s dohledem. Za zpronevěru by jinak měl jít odsouzený do věznice s ostrahou.

„Není to zvykem, ale pro působení na něj, aby vedl řádný život, věznice s dohledem bohatě postačí. Není nutné obžalovaného zařazovat mezi skutečné zločince,“ dodal Černý.

Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.