Dva Rumuni a Bulhar odešli od budějovického soudu s tresty od osmi do 9,5 roku vězení. | foto: Antonín Pelíšek, 5plus2.cz

Padly tresty za padělání karet. Cizinci dostali od 8 let do 9,5 roku

  • 11
Tři cizinci, kteří pomocí sledovacího zařízení kopírovali platební karty, dostali od českobudějovického soudu tresty od osmi do 9,5 let vězení. Rozsudek není pravomocný.

Šlo o jeden z největších případů padělání platebních karet, takzvaného skimmingu, v České republice.

Podle předsedy senátu Michala Kubánka byl hlavou organizované skupiny jednatřicetiletý Bulhar Stefan Gerov. Senát ho poslal na devět a půl roku do věznice s ostrahou. O rok méně uložil soud jeho Rumunu Gabrielu Rafaelu Osolosovi, který jako jediný spolupracoval s policií, a jeho krajanovi Narcisu Dumitru Deaconovi dal osm let.

Soud podle Kubánka prokázal, že muži přijeli v loňském červenci do Česka s jasným cílem. „Za sběrem dat ke kartám. Předem si tipovali místa, kde je větší pohyb lidí a získaná data pak posílali dalším členům organizované skupiny do zahraničí,“ uvedl Kubánek.

Obžalovaní, kteří pocházejí ze skrovných sociálních poměrů, tak dělali „špinavou“ práci pro šéfy gangu, které se ale odhalit nepodařilo. Jedním z nich může podle policistů být Bulhar Radoslav Angelko. Byl přes mobil a počítač v kontaktu s Gerovem, navíc je ve své vlasti z padělání bankovních karet dlouhodobě podezřelý.

Jízdu podvodníků zastavil muž v Blatné

A jak skimming vlastně finguje? Pachatelé přilepili zařízení na přední část bankomatu a nechali je pracovat několik hodin, navíc na jednom místě maximálně den. Předtím si bankomat tipovali a „čtečku“ pak barevně přizpůsobovali danému bankomatu, aby byla skoro neviditelná.

Policie objevila v apartmánu, kde byli ubytovaní tři podezřelí cizinci, nástavec hrdla bankomatu.

Policie objevila v apartmánu, kde byli ubytovaní tři podezřelí cizinci, padělatelské příslušenství.

Získali sjetiny okopírovaných karet, ke kterým přidávali podobně získané kódy PIN. Další část skupiny pomocí těchto údajů vyráběla padělky. Už po několika hodinách dokázal gang vybrat na padělek peníze daleko v zahraničí. Nejčastěji v Mexiku, Indonésii, Singapuru nebo na Tchaj-wanu.

Škoda se vyšplhala na 130 tisíc korun - ztráty z účtů v řádech tisíců korun nahlásily policistům desítky klientů bank.

Spanilou jízdu podvodníků, kteří objížděli kraj ve stříbrném voze značky Alfa Romeo, zastavil skoro náhodou až muž z Blatné na Strakonicku. Když loni 23. července zasunul svou kartu do bankomatu a nemohl ji volně vytáhnout, vytrhl ji i se skimmovacím zařízením. Hned to oznámil policistům.

"Od té chvíle jsme už jen pátrali po podezřelých a jejich auto zastavili v Táboře. V penzionu v Plané nad Lužnicí, kde bydleli, jsme objevili komponenty, které sloužily padělatelům," řekl po zadržení jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.